جامعه, چین

ده‌ها سال سرقت فناوری و اطلاعات توسط چینی‌ها

ده‌ها سال سرقت فناوری و اطلاعات توسط چینی‌ها

(NICOLAS ASFOURI/AFP/Getty Images)

حزب کمونیست چین ده‌ها سال است که در حال غارت اقتصادی کشور‌‏های غربی از طریق ابزارهایی نظیر جاسوسی، سرقت سایبری، و دستبرد به مالکیت معنوی است.

گزارش سال ۲۰۱۷ کمیسیون مالکیت معنوی ایالات متحده زیان آمریکا از طریق سرقت مالکیت معنوی توسط چین را بالغ بر ۶۰۰ میلیارد دلار در سال می‌داند.

در ۲۲ مارس امسال، دونالد ترامپ با هدف مقابله با سرقت اقتصادی چین و اصلاح تجارت با این کشور، با صدور فرمانی دستور داد بر واردات کالاهای چینی به آمریکا تا ۶۰ میلیارد دلار تعرفه گمرکی بسته شود تا چینی‌ها برای سرمایه‌گذاری در بخش‌هایی از اقتصاد آمریکا با محدودیت‌هایی روبرو شوند.

اعمال این تعرفه‌های گمرکی گام کوچکی در جهت اصلاح معضلات موجود در ارتباط دو کشور است. چرا که کسری تراز تجاری آمریکا با چین حدود ۳۷۵ میلیارد دلار است. چیزی که ترامپ آن را غیر قابل تحمل می‌داند.

رابرت لیتزر نماینده تجاری ایالات متحده آمریکا می‌گوید « چین دارای سیاستی مبنی بر انتقال اجباری فناوری، خرید یا دریافت فناوری از راه‌های غیر اقتصادی و در نهایت سرقت سایبری است ». نتیجه یک بررسی نشان می‌دهد که تجارت آمریکا با چین از دهه هفتاد تاکنون سبب شده فناوری‌های کلیدی این کشور به شرکت‌های چینی انتقال یابد.

حزب کمونیست چین، در سال ۱۹۸۶ پروژه‌ای را موسوم به « برنامه ۸۶۳ » آغاز کرد که هدف از آن دستیابی به فناوری‌ها و علوم غربی، از جمله فناوری‌های نظامی، به هر شیوه ممکن بود. بنابراین تعداد زیادی دانشجو در قالب بورسیه به خارج اعزام شدند و دولت چین مامور شد که با چینی‌های مقیم خارج به ویژه با کسانی که در رشته‌های تعیین شده و اولویت‌های استراتژیک فعال هستند تماس برقرار کند و آنان را به همکاری دعوت نماید. سازمان ضدجاسوسی آمریکا در سال ۲۰۱۱ بیان کرد که این برنامه از سرقت فناوری‌ها و اطلاعات حساس اقتصادی آمریکا پشتیبانی کرده است.

طی سال‌های بعد حزب کمونیست چین انواع روش‌های دزدی فناوری را ابداع کرد. در سال ۲۰۱۴ اتهام گروهی از هکرهای چینی به نفوذ در شبکه‌های شرکت‌های نظامی آمریکا با هدف دزدی اطلاعات، سرخط رسانه‌های دنیا شد.

پس از آن سرقت هک و سرقت اطلاعات توسط چینی‌ها متوقف نشد؛ ولی تاکتیک‌های آنان فرق کرد. آنها تعداد حملات سایبری خود را کم کردند اما به جای آن روی اهداف خاصی متمرکزتر شدند. چین با تصویب قوانینی شرکت‌های خارجی را مکلف کرد اطلاعات خود را تحویل دولت دهند. ترامپ نیز پکن را متهم ‌کرده است که شرکت‌های آمریکایی را برای انتقال مالکیت معنوی خود به چین تحت فشار گذاشته و این موضوع را شرطی برای دسترسی آنها به بازارهای داخلی چین قرار داده است.

یک منبع مطلع به اپک تایمز انگلیسی گفت که حزب کمونیست چین در ماه مارس ۲۰۱۷ تیم‌هایی را به ایالات متحده اعزام کرد، با این هدف که شرکت‌هایی را تاسیس کنند که افراد و فناوری را به داخل چین منتقل کنند.

عملکرد مجرمانه چین توسط دولت آمریکا تشخیص داده شده اما آمریکا در مقام واکنش ناکام مانده است.

برای انجام هر عملی در جهت پایان دادن به سرقت مالکیت معنوی توسط چین از هر کشوری نیاز است تصویر جامعی از رژیم چین و رفتارهایش را در نظر بگیریم. در چین تمایز بین شرکت‌های خصوصی، دولتی و نظامی سخت و مبهم است و اطلاعات هر شرکتی که بیش از ۵۰ پرسنل داشته باشد تحت کنترل و دسترسی حزب کمونیست قرار می‌گیرد. حزب کمونیست، سرمایه‌داران چینی را به شکلی هدایت می‌کند که پول خود را در حوزه‌های خاصی سرمایه‌گذاری کنند و شرکت‌های استارت‌آپ برای کسب اطلاعات دانشگاه‌ها و موسسه‌های تحقیقاتی تلاش می‌کنند.

هدف حزب کمونیست، ادامه آن چیزی است که در برنامه ۸۶۳ شروع کرده است : تبدیل شود به بزرگترین قدرت دنیا و « مدل چینی » خود را در دنیا گسترش دهد. با نگاه به اصول کمونیسم، مدل چینی، فاقد اصول حقوق بشر و آزادی عقایدی است که در دنیای غرب به آن معتقدند.

مطالب دیگر :

می‌خواهید گوشی چینی هوآوی بخرید؟ دست نگه دارید !

چگونه پزشکان در چین به قاتلان تبدیل می‌شوند؟

جاسوسی دولت چین از مسلمانان چینی خارج از کشور