جامعه, چین

دانشگاهی در چین، جشن کریسمس را ممنوع کرد

دانشگاهی در چین، جشن کریسمس را ممنوع کرد

یک فروشنده در چین لباس بابانوئل را پوشیده است و منتظر ورود مشتریان به فروشگاه است. دسامبر ۲۰۱۴٫ (Wang Zhao/AFP/Getty Images)

بابانوئل هم به فهرست چیزهایی اضافه شد که حزب کمونیست چین از آن خوشش نمی‌آید.

با نزدیک شدن کریسمس، حزب کمونیست چین که سال‌ها است تفکر ضدالهی و الحاد را میان مردم ترویج می‌دهد نگران نفوذ فرهنگ غرب و فاسد شدن ذهن جوانان توسط جشن‌های مذهبی شده است !

به گفته گلوبال تایمز؛ طی بیانیه‌ای که توسط لیگ جوانان کمونیست منتشر شده است، هرگونه فعالیتی که مبتنی بر جشن‌ها و مراسم مذهبی غربی است، از جمله کریسمس، منع شده است. این بیانیه از سوی شاخه‌ای از این لیگ وابسته به دانشگاه داروسازی شن‌یانگ واقع در شمال چین منتشر شده است. لیگ جوانان کمونیست، سازمانی وابسته به حزب کمونیست چین است که برای آموزش ایدئولوژی کمونیسم به جوانان ۱۴ الی ۲۸ سال تأسیس شده است.

به گفته این بیانیه کمونیستی، این ممنوعیت می‌تواند باعث « تقویت زیربنای اعتقادی » نسل جوان شود ! در این بیانیه از جوانان خواسته شده که کورکورانه تحت تأثیر جشن‌های غربی قرار نگیرند و در برابر فساد فرهنگ و آئین غربی ایستادگی کنند.

برخی کاربران شبکه اجتماعی وایبو در چین، عصبانیت خود را از انتشار چنین بیانیه‌ای ابراز کرده‌اند. یکی از کاربران از پکن نوشته است : « بسیاری از خارجی‌ها در سراسر دنیا در جشن سال نوی چینی شرکت می‌کنند و ما از این فعالیت‌ها گزارش‌های مثبتی منتشر می‌کنیم و اگر دولت‌های خارجی مردم خود را از شرکت در جشن سال نوی چینی منع کنند ما ناراحت می‌شویم. هدف از مراسم و تعطیلات مذهبی در کشورهای مختلف این است که مردم ملل مختلف با یکدیگر دوست شوند و هم دیگر را بشناسند. چرا باید در مقابل جشن کریسمس در چین ایستاد؟

شهروند دیگری از استان جیانگ‌سو به کنایه نوشته است که « مارکسیسم و حزب کمونیست از غرب به ما رسیده است ! »

ممنوعیت جشن کریسمس در چین تازگی ندارد. در ماه دسامبر ۲۰۱۴ نیز یک دانشگاه در شهر شی‌یان کریسمس را « مبتذل » نامید و دانشجویان را از جشن گرفتن منع کرد. به گفته میل‌آنلاین، دانشجویان این دانشگاه مجبور شدند به جای شرکت در جشن کریسمس، سه ساعت فیلم تبلیغاتی حزب کمونیست را تماشا کنند.

همچنین در سال ۲۰۱۴ تشکیلات آموزشی در شهر ونژو در استان ژِجیانگ، در بخشنامه‌ای به همه مدارس و مهدکودک‌های این شهر ممنوعیت برگزاری رویدادهای مربوط به کریسمس را ابلاغ کرد.

تلاش حزب کمونیست چین برای جلوگیری از گرایش جوانان چینی به سمت غرب صرفاً به منع کردن کریسمس محدود نمی‌شود. در ماه ژوئیه ۲۰۱۶ میلیون‌ها کتابچه که توسط « ون لیسان » نوشته شده بود، توسط حزب کمونیست چین جمع‌آوری شد. این اقدام به خاطر انتقادات تندی بود که این نویسنده به حزب کمونیست چین وارد کرده بود و در نتیجه حزب وی را یک عنصر غرب‌زده نامید.

مطالب دیگر :

افشای طرح سری رژیم چین برای نابودی اعتقادات مردم جهان، همزمان با سفر ترودو به آسیا

تغییر فیزیکی یک زوج چاق‌ در سال جدید پس از چند ماه‌ ازدواج

پیام زیبای شب یلدا از طرف خشکبار تواضع در تورنتو (ویدئو)