جهان, چین, رژیم

خشم حزب کمونیست چین از ظهور ترامپ

دونالد ترامپ و شی جین پینگ

(Epoch Times)

هفته گذشته دولت جدید آمریکا در اولین گام در راستای عملی کردن تعهدات دونالد ترامپ، افزایش تعرفه‌های تجاری بر روی برخی کالاهای وارداتی از چین را اجرایی کرد.

خوش و بش دیپلماتیک ترامپ با تایوانی‌ها، گنجاندن همکاری نظامی با تایوان در هزینه‌های نظامی آمریکا و انتصاب یک اقتصاددان سرسخت منتقد چین در مقام رئیس شورای تجارت ملی توسط ترامپ‌ها هرکدام به تنهایی برای خشمگین شدن مقامات چینی کافی است.

روزنامه ساوت چاینا از هنگ کنگ در گزارش اخیر خود آورده است که چین خود را برای نبرد تجاری با آمریکا با توجه به قول ترامپ برای بالا بردن تعرفه‌های تجاری آماده کرده است.

روزنامه رسالت چاپ تهران در گزارشی در این‌باره می‌نویسد حضور دونالد ترامپ در راس معادلات سیاسی و اجرایی ایالات متحده مولد تنش‌های مزمنی میان این کشور و چین است. پس از پیروزی ترامپ در انتخابات هشتم نوامبر سال میلادی گذشته، وی ضمن تماس با رئیس دولت تایوان، خشم شدید چینی‌ها از خود را برانگیخت.

با این حال ماجرا به این نقطه ختم نشد. تهدیدات دائمی اعضای کابینه ترامپ علیه پکن و رویکرد سلبی مطلق همراهان رئیس جمهور جدید آمریکا در قبال چین سبب شده است تا رویکرد تقابلی واشنگتن نسبت به پکن عینیتی کامل پیدا کند.

بسیاری از تحلیلگران مسائل بین‌الملل معتقدند که در دوران ریاست جمهوری ترامپ، ایالات متحده آمریکا و چین نه تنها به سوی تنش زدایی پیش نمی‌روند، بلکه تنش میان آنها شدیدتر خواهد شد.

دولت پکن پیش از این به ترامپ هشدار داده بود که بالا بردن تعرفه‌‏‌‏های تجاری روی کالاهای چینی به روابط اقتصادی دو کشور لطمه خواهد زد. ارزش تبادلات تجاری چین و آمریکا در سال به بیش از ۶۰۰ میلیارد دلار می‌رسد و از دیدگاه تحلیلگران رویارویی تجاری برای نظام حاکم در چین زیانبار خواهد بود.