جهان, چین, رژیم

خشم حزب کمونیست چین از ظهور ترامپ

دونالد ترامپ و شی جین پینگ

(Epoch Times)

هفته گذشته دولت جدید آمریکا در اولین گام در راستای عملی کردن تعهدات دونالد ترامپ، افزایش تعرفه‌های تجاری بر روی برخی کالاهای وارداتی از چین را اجرایی کرد.

خوش و بش دیپلماتیک ترامپ با تایوانی‌ها، گنجاندن همکاری نظامی با تایوان در هزینه‌های نظامی آمریکا و انتصاب یک اقتصاددان سرسخت منتقد چین در مقام رئیس شورای تجارت ملی توسط ترامپ‌ها هرکدام به تنهایی برای خشمگین شدن مقامات چینی کافی است.

روزنامه ساوت چاینا از هنگ کنگ در گزارش اخیر خود آورده است که چین خود را برای نبرد تجاری با آمریکا با توجه به قول ترامپ برای بالا بردن تعرفه‌های تجاری آماده کرده است.

روزنامه رسالت چاپ تهران در گزارشی در این‌باره می‌نویسد حضور دونالد ترامپ در راس معادلات سياسی و اجرايی ايالات متحده مولد تنش‌های مزمنی ميان اين کشور و چين است. پس از پيروزي ترامپ در انتخابات هشتم نوامبر سال ميلادی گذشته، وي ضمن تماس با رئيس دولت تايوان، خشم شديد چينی‌ها از خود را برانگيخت.

با اين حال ماجرا به اين نقطه ختم نشد. تهديدات دائمي اعضای کابينه ترامپ عليه پکن و رويکرد سلبي مطلق همراهان رئيس جمهور جديد آمريکا در قبال چين سبب شده است تا رويکرد تقابلي واشنگتن نسبت به پکن عينيتي کامل پيدا کند.

بسياري از تحليلگران مسائل بين‌الملل معتقدند که در دوران رياست جمهوری ترامپ، ايالات متحده آمريکا و چين نه تنها به سوي تنش زدايی پيش نمی‌روند، بلکه تنش ميان آنها شديدتر خواهد شد.

دولت پکن پيش از اين به ترامپ هشدار داده بود که بالا بردن تعرفه‌‏‌‏های تجاري روي کالاهای چينی به روابط اقتصادی دو کشور لطمه خواهد زد. ارزش تبادلات تجاري چين و آمريکا در سال به بيش از ۶۰۰ ميليارد دلار می‌رسد و از ديدگاه تحليلگران رويارويی تجاری برای نظام حاکم در چین زيانبار خواهد بود.