جامعه, چین

جاری شدن سیل در چین و کشته شدن حداقل ۱۵۴ نفر / خبری که تا چندین روز در چین سانسور شد

امدادگران با استفاده از قایقی به مردم در امتداد یک خیابان آب گرفته در «شنیانگ» در شمال شرقی استان لیائونینگ چین در ۲۱ ژوئیه، ۲۰۱۶ کمک می‎کنند.( Chinatopix via AP)

امدادگران با استفاده از قایقی به مردم در امتداد یک خیابان آب گرفته در « شنیانگ » در شمال شرقی استان لیائونینگ چین در ۲۱ ژوئیه، ۲۰۱۶ کمک می‎کنند.( Chinatopix via AP)

به گفته مسئولان در چین باران‌‏های سیل آسا در چین باعث مرگ دست کم ۱۵۴ نفر و مفقود شدن ۱۲۴ نفر شد. گزارشات همچنین از وجود تلفات بسیاری در استان شمالی چین خبر می‌‏دهند. روستاییان در مورد هشدار ندادن به موقع برای جاری شدن سیل ناگهانی و مرگبار شکایت کرده‌‏اند.

بارش باران که از روز دوشنبه آغاز شد، موجب آب گرفتگی در چین شد و به رانش زمین و تخریب خانه‌‏ها در سراسر کشور منجر شده است. بسیاری از مرگ و میرها در استان شمالی هبی صورت گرفته و به گفته مسئولان مرگ ۱۱۴ نفر و گم شدن ۱۱۱ تن دیگر گزارش شده است.

وزیر امور خارجه چین در این باره گفت که بیش از ۳۰۰ هزار نفر خانه‌‏های خود را در استان هبی تخلیه کردند. به گفته وی استان دور دیگری از تخصیص بودجه برای تهیه چادر، پتو، چکمه‌‏ و ژنراتور برای سیل زدگان به راه انداخته است.

تنها در شهر « شینگ‌‏تای »، ۲۵ نفر کشته و ۱۳ نفر دیگر مفقود شده‌‏اند.

سیل ناگهانی اوایل روز چهارشنبه، روستای « داکسین »، در شهر شینگ‌‏تای را در حالی که ساکنان آن خواب بودند، فرا گرفته است. هشت نفر از جمله سه کودک کشته شدند و یک نفر در سیل گم شده است.

اما فاجعه تا روز جمعه در هیچ خبری پوشش داده نشد تا اینکه ساکنان محلی، روستاییان عصبانی به دلیل مسدود کردن جاده‎ها در رسانه‌‏های اجتماعی شروع به صحبت کردند و مقامات محلی را به دلیل اطلاع ندادن به موقع جهت تخلیه خانه‌‏هایشان متهم کردند.

تصویر خانه‌‏های روستایی آب گرفته به دلیل سیل در شهر گائویانگ، واقع در شایانگ، استان هوبی در ۲۰ ژوئیه، ۲۰۱۶. (Xiao Yijiu/Xinhua via AP)

تصویر خانه‌‏های روستایی آب گرفته به دلیل سیل در شهر گائویانگ، واقع در شایانگ، استان هوبی در ۲۰ ژوئیه، ۲۰۱۶. (Xiao Yijiu/Xinhua via AP)

مقامات محلی همچنین به دلیل پوشش اخبار دروغین، در مورد کشته نشدن افراد در منطقه متهم شدند. رسانه‎های دولتی بعداً تایید کردند که یک مقام محلی بعد از ظهر چهارشنبه گفته است که سیل هیچگونه مرگ و میری بر جای نگذاشته است.

در گزارشات منتشر شده در رسانه‌‏های اجتماعی و در برخی از عکس‌‏ها تصاویری از کودکان در گل و لای در حالی نشان داده شد که بدن آن‌‏ها متورم و پوستشان رنگ پریده بود. در عکس دیگری، روستاییان محلی در مقابل مقامات قرار داشتند و مقامات تلاش می‌‏کردند که به اعضای خانواده‌‏های عزادار کمک کنند.

اگر چه این مطلب از رسانه‌‏های اجتماعی صبح شنبه در چین سانسور شدند – اما این مسئله باعث ایجاد غوغا در کشور شد و مردم خواستار پاسخگویی مقامات محلی شدند. به همین دلیل روزنامه نگاران چینی با عجله جمعه شب به روستا رفتند و فاجعه را گزارش کردند. مقامات محلی همچنین اقدام به انتشار آمار تلفات و توضیحات بیشتر در اواخر روز جمعه نمودند.

مردی در خارج از فروشگاه شهر شنیانگ واقع در شمال شرقی استان لیائونینگ چین در ۲۱ ژوئیه، ۲۰۱۶ (Chinatopix via AP)

مردی در خارج از فروشگاه شهر شنیانگ واقع در شمال شرقی استان لیائونینگ چین در ۲۱ ژوئیه، ۲۰۱۶ (Chinatopix via AP)

در همین راستا شنبه شب، « دونگ شیویو »، شهردار شینگتای در یک کنفرانس خبری برای درست عمل نکردن مسئولان در سیل ناگهانی از عموم معذرت خواهی کرد. او گفت که مقامات خطر سیل را دست کم گرفته بودند و مقامات محلی در اعلام به موقع و گزارش دقیق تلفات اشتباه کردند. وی همچنین قول داد که تحقیق کاملی به دلیل غفلت مسئولان انجام شود.

مقامات بارش خیلی زیاد باران و خرابی بارانداز رودخانه در نزدیکی روستا را علت افزایش آب ناگهانی و سیل عنوان کردند. رسانه‌‏های محلی گزارش دادند که کانال رودخانه به خصوص در نزدیکی روستای « داکسین » باریک است و توسط لوله و گل مسدود شده بود.

« کیو ونشوئنگ »، معاون شهردار شینگ‌‏تای، روز شنبه گفت که وقوع سیل ناگهانی بوده است و زمانی که مقامات برای تخلیه ساکنان روستا صبح روز چهارشنبه وارد روستا شدند، این منطقه دچار آب گرفتگی شده بود.