چین, رژیم

تلاش برای محاکمه‌‏ی رهبر سابق حزب کمونیست چین به کنگره‌‏ی امریکا کشیده شد

«فرانک لی»، سخن‌‏گوی انجمن فالون دافا در‌‏حال صحبت در یک کفرانس مطبوعاتی در کنگره‌‏ی امریکا در واشنگتن. ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۵.

« فرانک لی »، سخن‌‏گوی انجمن فالون دافا در‌‏حال صحبت در یک کفرانس مطبوعاتی در کنگره‌‏ی امریکا در واشنگتن. ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۵. (Lisa Fan/ Epoch Times)

واشنگتن— در ژوئیه ۱۹۹۹ در چین، « جیانگ زمین »، رهبر حزب کمونیست چین، کمپینی برای آزار و شکنجه‌‏ی پیروان فالون گونگ (یا فالون دافا) به‌‏راه انداخت که به مدت ۱۶ سال ادامه داشته است. اکنون، نشانه‌‏هایی دال بر به‌‏لرزه درآمدن پایه‌‏های سیاسی او وجود دارد. حرکتی که با هدف محاکمه‌‏ی جیانگ زمین برای نقش او در رهبری این کمپین شکل گرفته، اکنون شدت بخشیده شده است و جامعه‌‏ی فالون دافا امیدوار است که عاقبت، این حرکت منجر‌‏به تعقیب کیفری جیانگ زمین شود.

دوستان و حامیان پیروان فالون دافا همچنین کارکنان کنگره، ۱۵ سپتامبر با تشکیل تجمعی در « کپیتال هیل » (کنگره امریکا)، وضعیت کنونی این جنبش و اهداف آن را به اطلاع اعضای کنگره، مطبوعات و عموم مردم رساندند.

« فرانک لی »، سخن‌‏گوی انجمن فالون دافا در واشنگتن اظهار داشت : « از پایان ماه مه تا ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۵، بیش‌‏از ۱۷۸هزار تمرین‌‏کننده‌‏ی فالون دافا و اعضای خانواده‌‏ی آن‌‏ها علیه جیانگ زمین اقامه‌‏ی دعوی کرده‌‏اند. آ‌‏ن‌‏ها از دادستانی خلق چین خواستند تا جیانگ زمین را به‌‏خاطر رهبری و سازماندهی آزار و اذیت فالون دافا محاکمه کند. »

شاکیان از سرزمین اصلی چین و ۲۷ کشور دیگر هستند. در‌‏میان آن‌‏ها ۳۴۹۵ نفر معلول و یا اعضای خانواده‌‏شان تاسرحد مرگ شکنجه شده‌‏اند. ۲۲۲۸۷ نفر از آن‌‏ها در زندان و یا اردوگاه‌‏های کار اجباری زندانی شده‌‏اند. همچنین ۵۴۴۴۹ نفر در بازداشتگاه‌‏ها و یا مراکز شست‌‏وشوی مغزی نگه‌‏داری شده‌‏اند.

پذیرش پرونده‌‏های حقوقی زمانی امکان‌‏پذیر شد که قوانین خاصی در دادگاه عالی خلق چین در اول ماه مه به تصویب رسید. دادگاه‌‏ها اکنون شکایات کتبی را بدون استثناء می‌‏پذیرند و اکنون حق قانونی برای شکایت، حداقل بر‌‏روی کاغذ حمایت می‌‏شود. این شکایت‌‏ها دیگر مانند گذشته نادیده گرفته ‌‏نمی‌‏شوند. در‌‏نتیجه، شکایت‌‏ها علیه جیانگ زمین افزایش یافته است.

نقش جیانگ زمین

در‌‏حالی‌‏که دیگر اعضای رهبری حزب یا مخالف این آزار و شکنجه بودند ویا از آن پشتیبانی نمی‌‏کردند و به دلیل آن‌‏که جیانگ زمین آغازگر آزار و شکنجه‌‏ی فالون دافا در سال ۱۹۹۹ بود، او در مرکز توجه این اقدامات قانونی قرار گرفته است.

لی اظهار داشت : « دلیل این اقدامات قانونی، افزایش آگاهی مردم از این آزار و شکنجه و پایان دادن به آن است. در این میان امیدواریم تا دیگر افرادی که در این آزار و شکنجه شرکت داشته‌‏اند، متقاعد کنیم تا از آن دست بردارند و سمت صحیح تاریخ را برگزینند. »

لی گفت، کسانی که در سرزمین اصلی چین اقدام قانونی کرداند و از اسامی و آدرس‌‏های واقعی خود استفاده کرده‌‏اند، امنیت خود را به‌‏خطر انداخته تا آگاهی مردم را از این آزار و شکنجه بیشتر کنند و جیانگ زمین را به میز محاکمه بکشانند. « این عمل آن‌‏ها فداکارانه و شجاعانه بوده است. »

در طول سه سال گذشته، با قدرت گرفتن « شی جین‎پینگ »، بسیاری‌‏از دستیاران جیانگ زمین پاک‌‏سازی شدند. بسیاری‌‏از این مقامات از‌‏جمله « ژو یانگ‌‏کانگ »، « لی دانگ‌‏شنگ » نقش‌‏هایی کلیدی در کمپین ضد فالون‌‏گونگ داشته‌‏اند. امسال با انتشار اخبار منفی درباره‌‏ی اداره‎ی ۶۱۰ (گروه ضربت مخفی حزب که به‌‏طور مستقیم در آزار و شکنجه دست داشته است)، به‌‏نظر می‌‏رسد در چند ماه گذشته این اداره بدون رئیس به‌‏کار خود ادامه داده است.

حاکمیت قانون

در میان این پرونده‌‏ها، پرونده‌‏ی یک بازیگر و وکلای حقوق بشر نیز به چشم می‌‏خورد. آماده‌‏سازی این اقدامات قانونی نیازمند وکیل بود؛ با این حال در بیش‌‏تر موارد کسانی که این پرونده‌‏ها را به‌‏دست گرفتند خود آزار و شکنجه شدند.

« هوگو پنگ » که قبلاً وکیل پیروان فالون دافا در چین بود اظهار داشت : « وکلای حقوق بشر به حاکمیت قانون معتقدند؛ بنابراین مایلند تا در این مسیر باقی بمانند و تا آخر بجنگند تا از منزلت قوانین و حقوق قشر متوسط دفاع کنند حتی اگر به مرگشان منتهی شود. »

پنگ افزود : « متأسفانه، حزب کمونیست چین ثابت کرده است که بدون توجه به تلاش‌‏های سرسختانه‌‏ی افراد… همه‌‏ی تلاش‌‏های آن‌‏ها نمی‌‏توانند به‌‏طور واقعی صدمات و خرابی‌‏هایی که این حزب به‌‏وجود آورده را جبران کند. »

به‌‏گفته‌‏ی فرانک لی : « همچنین ما از این فرصت استفاده می‌‏کنیم تا به چینی‌‏هایی که فریب تبلیغات حزب کمونیست را خورده‌‏اند، فرصتی برای درک این‎که فالون دافا واقعاً چیست بدهیم. برای کسانی که با دلایل شخصی و یا اجرای دستورات در این آزار و شکنجه با حزب کمونیست همراه شده‌‏اند، به آن‌‏ها فرصت جبران زیان‌‏هایی که باعث آن شده‌‏اند می‌‏دهیم. می‌‏خواهیم بدانند که آن‌‏ها افراد بیگناه را شکنجه کرده‌‏اند و به آن‌‏ها یادآوری می‌‏کنیم که روزی آن‌‏ها مجبورند مسئولیت کارهایی که کرده‌‏اند را بپذیرند. »

طنابی دور گردن

آقای « ژانگ هودانگ »، یک مدیر تجاری در چین در شهادتش از فرار خود از دالیان چین به ایالات متحده نوشته است. در یکی‌‏از صبح‌‏های ماه اوت ۲۰۰۱، پلیس به‌‏خاطر این‌‏که وی فالون دافا را تمرین می‌‏کرد، به خانه‌‏اش یورش برد و طنابی به دور گردن او انداخت و به قدری آن را کشید تا وی را بی‌‏هوش کرد. هنگامی که به‌‏هوش آمد، خود را دست‌‏بند زده در ایستگاه پلیس دالیان یافت؛ در آن‌‏جا وی مورد بازجویی و شکنجه قرار گرفت.

در‌‏نتیجه‌‏ی این شکنجه وی مادام‌‏العمر معلول شد به‌‏طوری که مجبور شد از ولیچر و یا عصا استفاده کند. اما پس‌‏از از‌‏سر گرفتن تمرین‌‏های فالون دافا دوباره قادر به راه رفتن شد.

دو تمرین‌‏کننده‌‏ی دیگر از واشنگتن نیز شهادت خود از تحت آزار و شکنجه قرار گرفتن ارائه کردند.

خانم « ما چون‌‏مِی »، تمرین‌‏کننده‌‏ای که اکنون در امریکا زندگی می‌‏کند، در شهادت خود آورده است : « من از زمان آغاز آزار و شکنجه‌‏ی فالون دافا در سال ۱۹۹۹، ۴ بار به‌‏طور غیرقانونی دستگیر شدم؛ بیش‌‏از ۴ سال را در اردوگاه کار اجباری « هیزوئیزی » در استان « جیلین » چین به‌‏سر بردم. زمانی که در آن‌‏جا بودم تحت شکنجه‌‏های مختلفی از جمله، شست‌‏وشوی مغزی، کار اجباری، محرومیت از خواب و خوراندن اجباری قرار گرفتم. تقریباً زندگی‌‏ام را از‌‏دست دادم. همسرم را مجبور کردند تا از من جدا شود. در چین بی‌‏خانمان شدم و در سال ۲۰۰۶ تصمیم گرفتم به تایلند فرار کنم. بیش‌‏از ۱۰ نفر از دوستانم در این آزار و شکنجه کشته شدند. »

خانم « وانگ چون‌‏رانگ »، حسابدار و رئیس یک شرکت حسابداری در شهادت‌‏نامه‌‏اش از آزار و اذیت جسمی، روحی و ضررهای مالی خود نوشت.

خانم وانگ می‌‏نویسد : « به‌‏خاطر صحبت درباره‌‏ی فالون دافا سه بار بازداشت شدم و به خانه‌‏ام سه بار حمله شد. و زمانی‌‏که در ایستگاه پلیس، بازداشتگاه، اردوگاه کار اجباری « ماسانجا » و زندان استان « لیائونینگ » بودم، با من مثل یک زندانی رفتار شد. »

در این گردهمایی، « وی جینگ‌‏شنگ، فعال حقوق بسر و « پدر دموکراسی چین » از‌‏طریق مترجم صحبت کرد. دکتر « چارلز لی »، سخن‌‏گوی مرکز خدمات جهانی ترک حزب کمونیست چین نیز سخن‌‏رانی کرد.

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.