جداسازی اعضای بدن, چین, دموکراسی و حقوق بشر

افشاگری فیگارو درباره چین / موج جدید محکومیت سرقت اعضای بدن

برداشت و قاچاق اعضای بدن فالون دافا فالون گونگ چین کشتار

قاچاق و برداشت اعضای بدن انسان در چین همچنان ادامه دارد

 

 فیگارو، روزنامه مشهور فرانسوی، طی مصاحبه‌ای با وکیل کانادایی، آقای دیوید کیلگور در ژوئیه ۲۰۱۶ برداشت اعضای بدن تمرین‌کنندگان زنده فالون گونگ توسط حزب کمونیست چین در مقیاس وسیع و با مجوز دولت را به‌تفصیل شرح می‌دهد.

فالون گونگ که يکی ‌‌از روش‌‌های ‌‌مراقبه و تزکيه چينی ‌‌است که از سال ۱۹۹۲ به دليل فوايد چشمگير در بهبود سلامت روحی ‌‌و جسمي، در چين محبوبيت زيادی ‌‌پيدا کرد. اما حزب کمونيست چين نگران شد که گسترش اين روش معنوی باعث حذف باورها و ايده‌های کمونيستی از جامعه شود، بنابراين در سال ۱۹۹۹ راه آزار و سرکوب شديد آن را در پيش گرفت.

در این گزارش که در وب‌سایت مینگهویی نیز منعکس شده است با عنوان « ۹۰ هزار جراحی مخفیانه پیوند عضو همچنان در کل بیمارستان‌ها صورت می‌گیرد » به تحقیقات این وکیل کانادایی استناد شده و به نقل از آن آمده : « برای پانزده سال، هر سال ۶۰ الی ۱۰۰ هزار تمرین‌کننده فالون گونگ برای اعضای بدن‌شان کشته شده‌اند که این تعداد در مجموع به بیش از یک میلیون نفر می‌رسد. » در سال ۲۰۰۶، تنها در بیمارستان مرکزی تیانجین ساختمانی هفده طبقه با ۵۰۰ تخت برای جراحی‌های پیوند عضو طراحی شد. آقای کیلگور و همکارانش، به این نتیجه رسیدند که وقتی ۱۴۴ مرکز دیگر پیوند عضو را درنظر می‌گیریم که دولت چین آنها را رسماً معرفی کرده، غیرممکن است که تنها چهارهزار پیوند عضو وجود داشته باشد. بیمارستان چانگ‌چنگ در شانگهای زمان انتظار یک هفته‌ای یا به کوتاهی چهار ساعت را برای مواقع اضطراری تضمین کرده است.

 این گزارش مملو است از مدارک و شواهدی متحیرکننده. برای مثال، یک شهروند تایوانی دست‌کم هفت عضو را طی چند هفته دریافت کرد. در کشورهای غربی چنین چیزی غیرممکن است و دریافت عضو برای پیوند، ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول خواهد کشید.

تحقیقات کیلگور و همکارانش نشان می‌دهد که در چين، تعداد عمل‌های ‌‌پيوند عضو از سال ۱۹۹۹ به شکلی ‌‌غيرطبيعی ‌‌افزايش داشته و تعداد مراکز پيوند عضو نيز رشد عجيبی ‌‌داشته است. به این معنی که بيمارستان‌های ‌‌چين از آن تاريخ دارای ‌‌منبع بي‌انتهايی ‌‌از عضو پيوندی ‌‌بوده‌‌اند.

دولت چين چند سال پیش به استفاده از اعضای ‌‌بدن اعدامي‌‌ها اقرار کرد، اما با رجوع به آمار عفو بين‌‌الملل در خصوص تعداد اعدام‌‌ها، دیده می‌‌شود که تعداد عمل پيوند، ۲۶ برابر بيشتر از تعداد اعدام‌‌ها بوده است. تعداد عمل پيوند عضو با آمار اعدام به هيچ وجه جور در نمي‌‌آيد. سهم اهدای ‌‌داوطلبانه عضو و بيماران مرگ مغزی ‌‌هم کمتر از دو درصد است. برداشت اعضای بدن در چین همچنان ادامه دارد. چندی پیش مجله نشنال‌‌ریویو اذعان داشت که « چین هنوز درحال کشتن و برداشت اندام تمرین‌کنندگان فالون گونگ است. » دیوید کیلگور به فیگارو گفت که منبع اصلی اعضای بدن، زندانیان عقیدتی و معمولاً افراد مربوط به فالون گونگ بوده‌اند. وی این عمل را معادل نسل‌کشی می­داند.

پارلمان اروپا در بیانیه‌‌‏ای جدید ضمن حمایت از اقلیت‌های مذهبی در چین و نیز افرادی که روش معنوی فالون گونگ را در این کشور تمرین می‌کنند، برداشت اندام حیاتی بدن این افراد توسط حزب کمونیست چین که منجر به قتل آنان می‌شود را محکوم کرد. طبق مدارکی که در این بیانیه به آن استناد شده، حزب کمونيست چين از اواخر دهه ۱۹۹۰ تاکنون توسط بيمارستان‌ها، زندان‌ها و اردوگاه‌های ‌‌کار اجباری ‌‌اقدام به برداشتن اندام حياتی ‌‌بدن ده‌ها هزار انسان زنده کرده است و اينگونه باعث قتل آنان شده است. مسلمانان اويغور، ساکنان تبت و زندانيان عقيدتی ‌‌بخشی ‌‌از قربانيان هستند. اما عمده قربانيان کسانی ‌‌بوده‌‌اند که روش معنوی فالون گونگ را تمرين می‌کرده‌اند.

در بیانیه پارلمان اروپا به « گزارش‌های موثق برداشت سازمان یافته اعضای بدن در چین با مجوز دولت از زندانیان عقیدتی این کشور و بدون رضایت آنها » اشاره می‌کند که اکثراً آنها تمرین‌‌‏کنندگان روش معنوی فالون‌‌‏گونگ ( فالون دافا ) و بعد از آن اویغورها، تبتی‌‌‏ها و مسیحیان تشکیل می‌‌‏دهند.

بیانیه اخیر پارلمان اروپا که با حمایت ۴۱۳ نماینده همراه بود می‌‌‏گوید : « با‌‌‏ توجه به گزارش‌‌‏های منتشر شده از چین، نیاز مبرم به سازماندهی فوری تحقیقات درباره برداشت‌‌‏های در‌‌‏حال انجام اعضای بدن در چین وجود دارد. » پیشتر پارلمان اروپا در دسامبر ۲۰۱۳، قطعنامه‌ای را در محکومیت وقایع فوق تصویب کرد. در آن بیانیه از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو خواسته شده بود تا برداشت اعضای بدن در چین را محکوم کنند و شهروندان خود را که به چین سفر می‌‌‏کنند درباره آن آگاه کنند. « توماس زدوفسکی »، نماینده جمهوری چک در پارلمان اروپا و نویسنده بیانیه اخیر در مصاحبه‌‌‏ای گفت که به ‌‌‏دلیل روابط اقتصادی برخی کشورهای اروپایی با چین، مطرح شدن این مسئله با مخالفت‌‌‏های زیادی روبه‌‌‏رو شد.

سال گذشته کمیته فرعی حقوق‌بشر بین‌المللِ پارلمان کانادا، بیانیه‌ای مبنی بر محکوم کردن برداشت اندام تمرین‎کنندگان زنده فالون گونگ منتشر کرد و نیز کاخ سفید آمریکا در پاسخ به دادخواهی‌ها، برداشت اعضای بدن در چین را محکوم کرد. ۱۰۶ نماينده کنگره ايالات متحده نیز خواستار افشای اطلاعاتی ‌‌شدند که احتمالاً دولت آمريکا در این زمينه به دست آورده است.

در يکی از جلسات اين کنگره، شاهدان از قتل هزاران تمرين‌کننده فالون گونگ از راه جداسازی ‌‌اندام شان حکايت کردند. همچنین بیش از دو میلیون نفر از کشورهای مختلف با امضای یک دادخواست و ارائه آن به کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد، خواستار پایان فوری برداشت اندام انسان‌های زنده در چین شده‌اند. سازمانی به نام پزشکان مخالف برداشت اجباری اعضای بدن، متولی این کمپین است و نسخه‌های جدیدتری از این دادخواست همچنان درحال امضا است. با دادخواهی‌‌‌های بيشتری که در سطح دنيا در گردش است انتظار مي‌رود جامعه جهانی ‌‌برای پايان دادن به اين جنايات هولناک گام‌های ‌‌موثری ‌‌بردارد.

Comment

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*