جامعه, چین

افزایش مجردها، نتیجه سیاست‌ تک فرزندی و سقط جنین اجباری در چین

افزایش مجردها، نتیجه سیاست‌ تک فرزندی و سقط جنین اجباری در چین


(STR/AFP/Getty Images)

سیاست تک‌فرزندی در چین ده‌ها سال توسط حزب کمونیست چین به مردم چین تحمیل شد و در نتیجه و خانواده‌هایی که از این سیاست تخطی می‌کردند با سقط جنین اجباری و عقیم سازی روبرو می‌شدند.

از سال ۲۰۱۶ رژیم چین اجازه داشتن فرزند دوم را صادر کرد، اما این سیاست جدید نمی‌تواند به این سادگی مصایبی که سیاست تک فرزندی ایجاد کرد را جبران کند. از جمله معضلات ایجاد شده جمعیت زیادی از مردان مجرد است که نمی‌توانند دیگر ازدواج کنند.

طبق برآورد اخیر بانک جهانی، در چین به ازای هر ۱۰۰ دختر، ۱۱۵ پسر وجود دارد. این عدم توازن نتیجه پیوند سیاست تک فرزندی با باورها و فرهنگ چینی‌ها مبنی بر برتری جنس پسر به دختر است.

روزنامه پیپلز‌دیلی که رسانه سخنگوی حزب کمونیست چین شناخته می‌شود سال ۲۰۱۲ هشدار داد که ابعاد این معضل بسیار گسترده‌ است.

در حال حاضر حدود دوازده میلیون مرد مجرد در سنین بین ۳۰ الی ۳۹ سال در چین زندگی می‌کنند. درحالی که حدود ۶ میلیون دختر مجرد در همین بازه سنی وجود دارد. به عبارتی دیگر بیش از ۶ میلیون مرد، برای همیشه مجرد خواهند ماند. به گفته آکادمی علوم اجتماعی در چین، در سال ۲۰۲۰ حدود ۲۴ میلیون مرد مجرد بدون اینکه هیچ وقت ازدواج کرده باشند در چین وجود خواهد داشت.

برتری فرزند پسر بر دختر در سنت و فرهنگ چینی سال‌های بسیاری است که وجود داشته است. چرا که پسر می‌تواند نام خانوادگی را به نسل‌های بعدی منتقل کند ولی دختر نمی‌تواند. به علاوه در مناطق روستایی پسر می‌تواند از طریق کمک در کشاورزی و… به اقتصاد خانواده کمک کند.

هم‌زمان با اجرای سیاست تک‌فرزندی، بسیاری از والدین در چین پس از باردار شدن، به محض اینکه می‌فهمیدند فرزندشان دختر است، قبل از به دنیا آمدن آن را سقط می‌کردند.

همچنین سیاست تک فرزندی موجب شده که زنان در انتخاب همسر دستشان بازتر باشد. به طوری که می‌توانند شوهری ثروتمندتر و با موقعیت اجتماعی بهتر را انتخاب کنند. از طرفی دیگر از آنجا که تک‌فرزند بوده‌اند، عمدتاً نازپرورده و لوس بارآمده‌اند و این شیوه تربیت، نگاه‌شان به زندگی مشترک آینده را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

طبق پژوهشی که سال ۲۰۱۶ در چین انجام شد، بیش از ۸۰ درصد زنان مجرد شوهر خوب را کسی می‌دانند که ماهانه دستکم ۵ هزار یوآن (حدود ۷۵۰ دلار) درآمد داشته باشد.

نابسامانی در نهاد خانواده‌های چینی

طبق آمار منتشر شده، از ۱۱ میلیون و ۴۲۸ هزار ازدواج ثبت شده در سال ۲۰۱۶ در چین، حدود ۷ درصد قبل از یک سال زندگی به جدایی ختم شده است. به طوری که نرخ طلاق از ۱ ممیز ۸۵  در سال ۲۰۰۹ به ۳ درصد در سال ۲۰۱۶ افزایش یافت. یعنی افزایشی ۳۸ درصدی طی هفت سال.

هم‌زمان که مردان در چین با بحران مجرد ماندن روبرو هستند، تجارت سکس و روسپی‌گری و سواستفاده از زنان در این کشور رواج یافته و رژیم چین هم تلاش چندانی برای ترغیب مردم به تشکیل خانواده نمی‌کند.

از سویی دیگر اخباری که هر روز درباره فساد جنسی مقامات حزب کمونیست چین منتشر می‌شود به طور غیر مستقیم بی‌بندوباری را در چین ترویج می‌دهد. سال ۲۰۱۵ آژانس دیدبان ضدفساد در چین تجارت سکس را در یکی از شرکت‌های دولتی در زمینه مخابرات افشا کرد.

بسیاری از مقامات حزب کمونیست چین در چنین اعمالی دست دارند، از جمله ژویونگ‌ کانگ، رئیس سابق امنیت حزب کمونیست چین، که به گفته شین‌هوا، خبرگزاری رسمی دولت چین، در تعداد زیادی روابط نامشروع دست داشته است. وی در سال ۲۰۱۵ به حبس ابد محکوم شد.

هرج و مرج اوضاع ازدواج در چین در اعمالی که برخی از زنان برای حفظ زندگی مشترکشان انجام می‌دهند و یا برخی دیگر که برای متلاشی کردن زندگی مشترک دیگران تلاش می‌کنند هم دیده می‌شود !

بسیاری از زنان متاهل چینی با این هدف که همسرشان به دام تجارت سکس نیافتند و زندگی‌شان از هم نپاشد، در کلاس‌های رشد مهارت‌های همسرداری شرکت می‌کنند و یا حتی به سراغ جادوگر و رمال می‌روند.

از سویی دیگر برخی از زنان هم در یک کلاس خیلی خاص شرکت می‌کنند : کلاسی که در آن می‌آموزند چطور مهارت عشوه‌گری و اغواگری را رشد دهند و به این شکل مردان متاهل پولدار را در دام خود بیاندازند.

مطالب دیگر :

پیشینه روابط دیپلماتیک ایران باستان و امپراتوری چین

درخواست دختر شایسته کانادا برای پایان دادن به برداشت اجباری اعضای بدن در چین

چرا تمرین معنوی و آرامش بخش فالون دافا در چین تحت آزار و شکنجه قرار دارد (ویدئو)