چین, دموکراسی و حقوق بشر, کانادا

استقبال از دختر شایسته کانادا، آناستازیا لین، در بازگشت به کانادا

دختر شایسته کانادا آناستازیا لین درحال مصاحبه در فرودگاه پیرسون تورنتو بعد از یک هفته اقامت در هنگ کنگ، 3 دسامبر 2015 . (Matthew Little/Epoch Times)

دختر شایسته کانادا آناستازیا لین درحال مصاحبه در فرودگاه پیرسون تورنتو بعد از یک هفته اقامت در هنگ کنگ، ۳ دسامبر ۲۰۱۵ . (Matthew Little/Epoch Times)

آناستازیا لین، دختر شایسته کانادا پس از گذراندن یک هفته در هنگ‌کنگ و ناموفق بودن تلاش‌های بین‌المللی برای حضور وی در مراسم نهایی انتخاب دختر شایسته جهان که در سانیای چین برگزار می‌شود، در میان استقبال گروهی از مردم و خبرنگاران به کانادا بازگشت.

گروهی ۳۰ نفره برای خوش‌آمد گویی به وی در فرودگاه پیرسون تورنتو جمع شده بودند. بر روی یکی از پلاکاردهای استقبال کنندگان جمله « به ملکه آنا درود بفرستید » به چشم می‌خورد. لین در گفتگو با خبرنگاران در مورد تجارب خود گفت که انتظار نداشت که وقایع آنطور که آنها می‌خواهند جلو برود.
وی در هنگام ورود در مصاحبه با خبرنگار اپک‌تایمز گفت : « فکر نمی‌کردم این موضوع به اتفاقی جهانی تبدیل شود. تنها هدف من از رفتن به آنجا شرکت در مسابقه به نمایندگی از کانادا بود. »

پس از این‌که پدر لین در چین توسط ماموران امنیتی تهدید شد تا از دخترش بخواهد سکوت کند، این موضوع توجه بیشتری به خود جلب کرد.

پس از این‌که لین تاج دختر شایسته کانادا را بر سر نهاد، از آزادی مذهبی و حقوق بشر در چین دفاع کرد. وی علناً در مورد آزار و اذیت فالون گونگ و گروه‌های دیگر مذهبی توسط حزب کمونیست چین صحبت کرد.

آناستازیا لین

آناستازیا لین دختری از تورنتو طی مراسمی که در ونکوور برگزار شد، در ۱۶ می ۲۰۱۵ به عنوان دخترشایسته کانادا انتخاب گردید .(Andrew Chin)

لین گفت : « من در مسابقات دختر شایسته شرکت کردم به خاطر اینکه شعار این رقابت‌ها زیبایی با یک هدف بود. فکر می‌کنم برای ارزشهایی مانند : آزادی، بردباری و تفاوت و گوناگونی که برای کانادایی‌ها مهم است ایستادگی کردم. البته این ارزش‌ها برای هر دولتی مهم است. گرچه از نرفتن به سانیا متاثر هستم، ولی پشتیبانی جهانی از من فوق‌العاده بود. من واقعاً آن‌را تقدیر می‌کنم. »

آناستازیا گفت که هنوز امیدوار است که تبعیض برداشته شود و بتواند با گرفتن ویزا به سانیا برود.

« حدس می‌زنم آن‌ها را کمی دست بالا گرفته‌ایم. ولی به طور کلی من به هدفم دست یافتم که مردم در مورد این داستان آگاه شدند. موضوع من در مقابل موضوعات اصلی نقض حقوق بشر در چین بسیار کم‌‏اهمیت است.

آناستازیا لین : این نشان داد که حزب کمونیست چین از ویزا و اعضای خانواده به عنوان وسیله‌ای برای ساکت کردن مردم خارج از چین استفاده می‌کند.

لین اضافه کرد که یکی از جنبه‌های مثبت رد شدن ویزای من، ماندن در هنگ‌کنگ به مدت یک هفته بود.

به گفته‌ی آناستازیا مردم بسیار صمیمی و آگاهند. به دلیل این‌که تلاش کرده‌اند از ذره‌ ذره‌‌ آزادی شخصی خود دفاع کنند. بنابراین وقتی که با آنها صحبت می‌کنید می‌بینید که گنجی در آن‌ها نهفته است. مردم از این‌که آزادی مهم و با ارزش است آگاهند.

لین در مورد برنامه‌های آینده‌اش گفت که در حال حاضر برنامه فوری ندارد، ولی سعی دارد از عقایدش برای صحبت کردن با افرادی که از ظلم و ستم رنج برده‌اند استفاده کند. وی گفت در حال حاضرتاج دختر شایسته و موضوع ممانعت وی از ورود به چین باعث تقویت صدای او شده، و اهدافش را مطرح می‌کند.

لین با اشاره به مصاحبه‌های رسانه‌ها با وی گفت مردم از مصاحبه‌های متعدد یک نکته را دریافت کردند : « اگر پافشاری کنید، اگر برای آنچه که فکر می‌کنید درست است، مقاومت کنید، نهایتاً تغییر رخ خواهد داد. »

اپک‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‏شود.