جامعه, چین

آلوده شدن بیش‌‌‌‏از ۱۰ میلیون دستگاه اندروید به یک بد‌‌‌‏افزار چینی

یک شرکت‌‌‏کننده در‌‌‏حال وارسی Nexus 5X، تلفن همراه جدید گوگل در رویداد رسانه‌‌‏ای این شرکت. ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۵. سان‌‌‏فرانسیسکو. (Justin Sullivan/Getty Images)

یک شرکت‌‌‌‏کننده در‌‌‌‏حال وارسی Nexus 5X، تلفن همراه جدید گوگل در رویداد رسانه‌‌‌‏ای این شرکت. ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۵. . (Justin Sullivan/Getty Images)

یک شرکت چینی، حدود ۱۰ میلیون دستگاه اندروید در سراسر جهان را آلوده کرده و ۳۰۰ هزار دلار در ماه از آن بهره‌‌‏برداری می‌‌‏کند.

شرکت Yingmob که تا‌‌‏حدودی یک شرکت تجزیه و تحلیل تبلیغاتی قانونی است که از‌‌‏طریق پلتفورم‌‌‏های تبلیغاتی و ردیابی قانونی به دستگاه‌‌‏های اندروید دسترسی دارد. به‌‌‏گزارش Check Point، یک شرکت امنیت سایبری، Yingmob دستگاه‌‌‏های اندروید را به یک بدافزار آلوده کرده است.

در ماه فوریه، Check Point، بدافزاری با نام HummingBad را کشف کرد. این بدافزار باعث می‌‌‏شود تا pop-up تبلیغاتی (پاپ آپ به پنجره‌‌‏های اضافه‌‌‏ای گفته می‌‌‏شود که روی یک پنجره و معمولاً بدون اجازه کاربر باز می‌‌‏شوند و اغلب حاوی تبلیغات هستند) بر روی صفحه نمایش دستگاه آلوده باز شود و اجازه انتخاب هیچ گزینه‌‌‏ای به‌‌‏جز انتخاب آگهی را به کاربر نمی‌‌‏دهد. سپس پولی را که آژانس تبلیغاتی برای انتخاب آگهی می‌‌‏پردازد، سرقت می‌‌‏کند.

Check Point، این بدافزار را در دفاتر Yingmob در شهر « چونگ‌‌‏کینگ » در جنوب‌‌‏شرق چین ردیابی کرده است.

شرکت Yingmob به ۸۵ میلیون دستگاه اندروید دسترسی دارد. Check Point تخمین زده است که یک چهارم آن‌‌‏ها به برنامه‌‌‏های مخرب آلوده شده‌‌‏اند.

در‌‌‏واقع، حدود ۱۰ میلیون دستگاه از برنامه‌‌‏های مخرب استفاده می‌‌‏کنند که Yingmob قادر است روزانه ۲۰ میلیون تبلیغ را بر‌‌‏روی آن‌‌‏ها نمایش دهد. به بیانی دیگر روزانه درآمدی بالغ بر ۱۰‌‌‏هزار دلار یعنی ۳۰۰هزار دلار در ماه کسب می‌‌‏کند.

Parvaneh Laser2

اما خطر واقعی برای کاربر این است که این بدافزار به Yingmob اجازه می‌‌‏دهد تا کنترل کامل دستگاه را در‌‌‏اختیار بگیرد که از‌‌‏طریق آن می‌‌‏تواند به اطلاعات شخصی دسترسی پیدا کند و حتی ناگهان از دستگاه‌‌‏های اندورید برای راه‌‌‏اندازی حملات هک بر‌‌‏روی وب‌‌‏سایت‌‌‏ها استفاده کند که هر دوی این‌‌‏ها می‌‌‏توانند به دیگر مجرمان اینترنتی فروخته شوند.

بیش‌‌‏از یک چهارم قربانیان این بدافزار مربوط به کشورهای چین و هند هستند. بیش‌‌‏از ۲۸۰هزار دستگاه نیز در ایالات متحده آلوده شده‌‌‏اند. میزان دستگاه‌‌‏های آلوده در ایران هنوز مشخص نیست.

قبلاً نیز Yingmob به بدافزار مخرب YiSpecter که سال گذشته بر‌‌‏روی دستگاه‌‌‏های IOS اپل کشف شد، ارتباط داده شده است.

هنوز Yingmob درباره این موضوع اظهار نظر نکرده است.

چین، منبع اصلی تهدیدات امنیت سایبری است.

در گوشی‌‌‏های هوشمندی هم‌‌‏چون Huawei، Lenovo و Xiaomi که ساخت چین هستند، حتی پیش‌‌‏از رسیدن به‌‌‏دست مشتری، نرم‌‌‏تفزار‌‌‏های مخرب نصب‌‌‏شده وجود دارد.