کانادا

کانادا ۱۵۰ ساله شد

150 سالگی اپک تایمز

(The Epoch Times)

اول ژوییه ۲۰۱۷، روز مهمی در تاریخ کانادا به حساب می‌‏آید. ۱۵۰ سال پیش، کبک، انتاریو، نیوبرانزویک و نووا اسکوشیا متحد شدند و کشور کانادا را تشکیل­ دادند.

ایده متحد شدن اولین بار در اوایل ۱۸۰۰ به وجود آمد در حالی که در آن زمان کمابیش به دو قسمت انگلیسی و فرانسوی زبان تقسیم شده بود.

در اول ژوییه ۱۸۶۷ تنها این چهار استان بودند که حاکمیت جدید کانادا را شکل دادند و بقیه استان‌‏ها به مرور زمان اضافه شده و تغییر کردند.

آهنگساز ایرانی مهاجر برتر کانادا شد

ملکه زیبایی کانادا خواستار آزادی زندانی کانادایی در چین

مجلس کانادا : ارائه لایحه مبارزه با قاچاق بین‌المللی اعضای بدن

امروز، کانادا کشوری با درب‌‏های باز به روی مهاجران، پذیرای صد‌‏ها هزار ایرانی بوده است. کسانی که خانه‌‏های خود را در ایران رها کرده و خانه‌‏ای نو در این کشور صلح جو بر پا کردند. کانادا خود را خانه و کشور بسیاری از ایرانیان کرده است.

به گزارش ایرانیکا، اولین گروه مهاجران ایرانی به سال‌‏های ۱۸۹۶ تا ۱۹۱۵ باز می‌‏گردد. تا سال ۱۹۶۱ هر ساله حدود ۱۰۰ ایرانی به کانادا می‌‏آمدند. تا سال ۱۹۷۰ این تعداد به ۶۶۰ نفر در سال رسید که بیشترشان دانشجویان بودند که ترجیح دادند پس از پایان تحصیلات در کانادا بمانند. پس از سال ۱۹۷۹ تعداد مهاجران ایرانی به کانادا به حدود ۵ هزار نفر و در اواسط دهه ۹۰ این تعداد به ۶۰ هزار نفر افزایش یافت.

گروه‌‏های اولیه مهاجران ایرانی به کانادا به سرعت جزو جامعه پزشکان، مهندسان، وکلا و پرستاران قرار گرفتند ولی برخی از مهاجران در سال‌‏های اخیر جزو صاحبان مشاغل و کار آفرینان هستند و تعداد زیادی هم به صورت پناهنده وارد شده‌‏اند.

از موفق‌‏ترین افراد در جامعه ایرانیان می‌‏توان به برادران قرمزیان اشاره کرد که وست ادمونتون مال را بنا کردند که در زمان خودش بزرگ‌‏ترین مرکز خرید در دنیا به حساب می‌‏آمد. همچنین خانواده خسرو شاهی که « فیوچر شاپ » را تاسیس کردند.

به هر شکلی که وارد شده‌‏اید و هر موقعیتی که در آن هستید اگر کانادا را خانه خود کرده‌‏اید، از طرف اپک تایمز فارسی یکصد و پنجاهمین سال تاسیس این کشور را به شما تبریک می‌‏گوییم !

مطالب دیگر :

فالون دافا مدیتیشنی آرامش بخش

کمپین قتل عام گنجشک خانگی، یکی از عوامل مرگ میلیون‌‏ها نفر در چین

نوزادی با قلبی خارج از بدنش چگونه دوام آورد