کانادا

کانادا به ۶۰ درصد از متقاضیان، پناهندگی می‌‌‏دهد

کانادا به ۶۰ درصد از متقاضیان، پناهندگی می‌‌‏دهد

(GEOFF ROBINS/AFP/Getty Images)

بیش‌‌‏از نیمی از موارد تقاضای پناهندگی مهاجران که امسال توسط مقامات پناهندگی کانادا بررسی شده، مورد تأیید قرار گرفته است.

به گزارش بی‌‌‏بی‌‌‏سی، آمارهای جدید منتشر شده از اداره مهاجرت و پناهندگان فدرال IRB نشان می‌‌‏دهد که از ۱۵۷۲ پرونده تقاضای پناهندگی، تا کنون ۹۴۱ مورد پذیرفته شده است.

آی‌‌‏آربی همچنین اعلام کرده که ۱۲۸۹۵ مورد هم حالا در صف انتظار هستند.

کانادا در ماه‌‌‏های اخیر شاهد روند افزایشی مهاجرانی بوده که به طور غیرقانونی از طریق مرز ایالات متحده وارد خاک این کشور شده و تقاضای پناهندگی می‌‌‏کنند.

آمار و ارقام جدید از درخواست‌‌‏های دریافت شده توسط آی‌‌‏آربی، حاکی از « هجوم بی‌‌‏رویه و نامعمول مهاجران عبورکننده از مرز » بین فوریه تا اکتبر سال جاری است.

در این میان تقاضای مهاجرانی از سوریه، اریتره، یمن، سودان، جیبوتی و ترکیه، بیشترین شانس پذیرش را داشته‌‌‏اند.

داده‌‌‏های آی‌‌‏آربی همچنین تاییدمی‌‌‏کند که هائیتی‌‌‏ها بزرگترین جمعیت را در میان پناهجویان تشکیل می‌‌‏دهند و این گروه درطی دوره یاد شده و پس از آن، بیش از شش هزار درخواست در این اداره به ثبت رسانده‌‌‏اند.

با این حال تعداد کمی از این درخواست‌‌‏ها که تاکنون پردازش شده، مورد پذیرش قرار گرفته است. این تعداد شامل ۲۹۸ مورد یعنی ۱۰ درصد از کل موارد پردازش شده است و افراد رد شده به هائیتی بازگردانده می‌‌‏شوند.

آی‌‌‏آربی یادآور شده که این ارقام تنها نمونه‌‌‏ای کوچک از کل تقاضاهاست (۱۵۷۲ مورد از۱۴۴۶۷ مورد) که بایستی با توجه به روند، در نتیجه‌‌‏گیری احتیاط لازم صورت بگیرد.

طبق گزارش رسانه‌‌‏های کانادا، جاستین ترودو روز پنجشنبه اظهار داشت که سیستم پناهندگی کانادا برای کسانی که در جستجوی یافتن آینده اقتصادی بهتر هستند نیست، بلکه برای افرادی است که در کشور خودشان از مصونیت و امنیت برخوردار نیستند.

بسیاری از مردم هائیتی سال‌‌‏ها در ایالات متحده زندگی می‌‌‏کردند، امابه دلیل ترس از اخراج تصمیم گرفتند به کانادا پناهنده شوند.

دولت ترامپ در ماه می متذکر شد که به برنامه‌‌‏ای که طی آن به ۵۰ هزار نفر از مردم هائیتی پناه داده شده، خاتمه می‌‌‏دهد و این برنامه هفته گذشته به‌‌‏طور رسمی لغو شد. برنامه مذکور به بیش ‌‌‏از ۴۳۵ هزار نفر از ده کشور جهان که با بلایای طبیعی یا جنگ ویران شده‌‌‏اند، ویزای موقت اعطا می‌‌‏کرد.

دولت کانادا در پی این تغییرسیاست، درحال برنامه ‌‌‏ریزی برای ورود احتمالی موج دیگری ازمهاجران است. این کشور از بیش‌‌‏از یک سال گذشته، وضعیت حفاظتی خود را در رابطه با مردم هائیتی به طورکامل از میان برداشته است.

ازنظرتعداد، نیجریه‌‌‏ای‌‌‏ها با ۱۹۱۱ مورد تقاضا طی امسال، در رده بعدی پس‌‌‏از هائیتی قرار دارند.

ترکیه، سوریه، اریتره، یمن، ایالات متحده، سودان، جیبوتی و پاکستان هم به ترتیب در جایگاه‌‌‏های بعدی فهرست قرار دارند.

مقامات کانادا می‌‌‏گویند، شهروندانی از ایالات متحده که دراین ارقام قراردارند، عمدتا فرزندان مهاجران به آمریکا هستند.

درمجموع، درسال جاری۶۵۲ آمریکایی درکانادا تقاضای پناهندگی کرده‌‌‏اند که ۳۶۶ نفر از آنان در یک گذرگاه مرزی رسمی تقاضای خود را ارائه کرده و یا به شکلی غیرقانونی وارد کشور شده‌‌‏اند.

گفتنی است، بین سال‌‌‏های ۲۰۱۳ و۲۰۱۶، این تعداد ۶۹ تا ۱۲۹ نفر بوده است.

مطالب دیگر :

درخواست دختر شایسته کانادا برای پایان دادن به برداشت اجباری اعضای بدن در چین

تایید مرگ نُه نفر : مراقب بیماری مسری گوشت خوار در انتاریو باشید

افزایش بیش‌ ‌‌‌‏از ۳۵ هزار شغل در کانادا، طی ماه گذشته