کانادا

کارشناس کانادایی : ترامپ چگونه در حال برخورد با دولت‌‌‏های کمونیست باقی مانده در جهان است

کشور های کمونیستی

(Feng Li/Getty Images)

کمونیسم حالا در اروپا و اغلب نقاط جهان کنار گذاشته شده است و فقط تعداد انگشت شماری از رژیم‌‌‌‌‌‌‌‌‏های کمونیستی باقی مانده‌‌‌‌‌‌‌‌‏اند.

« فرانک شیه »، استاد دانشکده مدیریت اقتصادی دانشگاه کارولینای جنوبی می‌‌‌‌‌‌‌‌‏گوید : « همانطور که « رونالد ریگان »، رئیس جمهور سابق آمریکا، در خلال کمونیسم در بلوک شرق و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی نقش مهمی داشت، دونالد ترامپ، رییس جمهور کنونی آمریکا نیز به پایان دادن به کمونیسم در جهان کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‏کند و با هر دولت کمونیستی به شیوه‌‌‌‌‌‌‌‌‏ای متفاوت برخورد می‌‌‌‌‌‌‌‌‏کند. »

ترامپ چندین مرتبه در رویدادها علیه کمونیسم سخن گفته است.

وی در سپتامبر۲۰۱۷ در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت : « هر جا که سوسیالیسم یا کمونیسم واقعی به کار برده شده است، آنجا را به عذاب، ناکامی و ویرانی کشانده است. »

« کسانی که اصول و قواعد این ایدئولوژی‌‌‌‌‌‌‌‌‏های بی‌‌‌‌‌‌‌‌‏اعتبار را مطرح می‌‌‌‌‌‌‌‌‏کنند، تنها به رنج‌‌‌‌‌‌‌‌‏های مداوم مردم که تحت این سیستم‌‌‌‌‌‌‌‌‏های بی‌‌‌‌‌‌‌‌‏رحمانه زندگی می‌‌‌‌‌‌‌‌‏کنند، کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‏کنند. آمریکا به طرفداری از همه کسانی که تحت یک رژیم ظالمانه زندگی می‌‌‌‌‌‌‌‌‏کند، ایستادگی می‌‌‌‌‌‌‌‌‏کند. »

او در اظهار نظری مشابه با بیانیه ژوئن ۲۰۱۷ در هنگام اعلام سیاست دولتش نسبت به کمونیست کوبا نظر داد و گفت : « کمونیسم هر کشوری را که با آن مورد آزمون قرار داده، نابود کرده است. »

ترامپ، روابط تجاری و گردشگری با کوبا را که در زمان رئیس جمهوری پیشین باراک اوباما آغاز شده بود نقض کرده و بازگرداندن تحریم دولت کمونیستی مرکزی آمریکا و افزودن فشار به رژیم حاکم را در دستور کار قرار داد.

دکتر فرانک شیه، استاد دانشکده مدیریت امور اقتصادی در دانشگاه کارولینای جنوبی، در ۵ مه سال ۲۰۱۸ در مجمع چین و کمونیسم در دانشگاه تورنتو (The Epoch Times)

وی از روابط اقتصادی برای ویتنام استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‏کند تا دولت آسیایی را به نظام اقتصادی جهان وارد کند. فرانک شیه معتقد است : « آنها واقعا به زودی کمونیسم را ترک خواهند کرد. »

در مورد کره شمالی، ترامپ از تهدید‌‌‌‌‌‌‌‌‏های نظامی و تحریم‌‌‌‌‌‌‌‌‏‌‌‌‌‌‌‌‌‏های اقتصادی استفاده کرده است تا این کشور کمونیستی ساخت سلاح‌‌‌‌‌‌‌‌‏های هسته‌‌‌‌‌‌‌‌‏ای را ترک کند.

شیه معتقد است که در مورد چین، ترامپ « سلاحی بسیار موثر » یعنی تعرفه‌‌‌‌‌‌‌‌‏های تحمیلی برای تعادل تجارت را بکار برده است.

بیشتر بخوانید : چرا جنگ تعرفه‌‌‌‌‏های آمریکا و چین، به ضرر چین تمام می‌‌‌‌‌‏شود؟

شیه به ذخایر ارزی رژیم کمونیست چین، که در بخش عمده‌‌‌‌‌‌‌‌‏ای به سالیانۀ مازاد تجاری لطمه می‌‌‌‌‌‌‌‌‏زند، اشاره کرد که ایالات متحده پاشنه آشیل اژدهای قرمز را هدف قرار داده است.

شیه گفت : « بدون این ذخایر بزرگ، حزب کمونیست چین می‌‌‌‌‌‌‌‌‏تواند فلج شود. »

مطالب دیگر :

چینی‌‏ها امیدوارند « پدربزرگ ترامپ قدرمند » به حزب کمونیست چین پایان دهد

برنامه داگ فورد برای آموزش مسائل جنسی در انتاریو چیست؟