کانادا

چرا کره جنوبی خرید گندم و آرد را از کانادا متوقف کرد؟

(KAREN BLEIER/AFP/Getty Images)

در پی یافتن تعداد کمی از مزارع  تراریخته در جنوب استان آلبرتا در کانادا، کره جنوبی در تعلیق تجارت گندم با کانادا، به ژاپن پیوست.

به گزارش سی‌‌‌‏بی‌‌‌‏سی، جس ویلسون، سخنگوی وزارت خارجه روز دوشنبه گفت که « طبق توافق، هر دو کشور در چنین شرایطی می‌‌‌‏توانند به طور موقت بازار‌‌‌‏هایشان ببندند … دولت کانادا در حال گفت و گو با طرف تجاری‌‌‌‏اش است تا میزان آسیب وارده به بازار را به حداقل برساند. »

ژاپن هم روز جمعه پس از اعلام آژانس بازرسی غذای کانادا از کشف این مزارع، خرید گندم از کانادا را متوقف کرد. این کشور یکی از مهم‌‌‌‏ترین وارد کنندگان گندم کانادا با میزان ۱.۵ میلیون تن در سال است و خواستار خرید بهترین غلات با قیمت بالا است. کره جنوبی حدود ۲۳۵ هزار تن گندم در سال از کانادا وارد می‌‌‌‏کند.

مطلب دیگر : فرارسیدن بحران آب

گندم تراریخته در هیچ بازاری مجاز نیست

گندم تراریخته در هیج جای دنیا اجازه کشت ندارد. آزمایش‌‌‌‏ها نشان داده است که این گندم راه خود را به مزارع دیگر کانادا باز نکرده و تنها در چند مزرعه کشت شده است. سلامت کانادا اعلام کرد که خطر سلامت در این زمینه وجود ندارد.

دانشمندان ژاپنی به کانادا می‌‌‌‏آیند

وزیر تجارت و توصعه اقتصاد آلبرتا گفت : « دانشمندان ژاپنی در راه کانادا هستند … با آنها به طور نزدیک همکاری می‌‌‌‏کنیم و مطمئن هستیم که این مشکل هم مشابه موارد پیش آمده در سال‌‌‌‏های گذشته برطرف خواهد شد. »

مطالب دیگر :

مومیایی کروکودیل‌‌‌‌‏های مصر دوباره آزمایش شدند؛ نتیجه تحقیق داشنمندان را شگفت‌‏زده کرد

انگشتر ارزان قیمت دست دوم، سی سال بعد راز خود را آشکار کرد