اپک بازار, کانادا, کسب و کار

هنر مذاکره : چگونه به توافق دست یابیم

هنر مذاکره: چگونه به توافق دست یابیم

مذاکره و رایزنی بخشی دائمی و پابرجا در داد و ستدها با سرمایه‌‌‌‏گذاران، تامین‌‌‌‏کنندگان، مشتریان، کارکنان و… است. شاید در آغاز کار به‌‌‏نظر برسد یک طرف برنده مذاکره و طرف دیگر بازنده است، اما این امکان برای هر دو طرف وجود دارد که احساس کنند در انتها چیزی ارزشمند به دست آورده‌‌‌‏اند.

آماده بودن پیش از انجام مذاکره، اقدامی کلیدی است، چراکه سبب می‌‌‌‏شود بتوانید مسائل درگیر آن را ارزیابی کرده و حالت‌‌‌‏های مختلف و نتایج احتمالی را پیش‌‌‌‏بینی کنید.

حال چگونه می‌‌‌‏توانید بیشترین بهره را از مذاکرات کاری ببرید؟ راه‌‌‌‏های بسیاری وجود دارند :

– مسائل کلیدی و مهمی را که می‌‌‌‏خواهید راجع به آنها به گفتگو بنشینید، شناسایی کنید. برای هر حالت در مذاکره، استراتژی‌‌‌‏های مناسب طراحی کنید.

– مواردی را که خواهان به‌‌‌‏دست آوردن‌‌‌‏شان هستید و مواردی را که حاضرید از کسب آنها منصرف شوید، شناسایی کنید. واقع‌‌‌‏بین باشید و در حصول توافق سبقت بجویید.

– نقاط قوت و ضعف طرف دیگر را ببینید. انتخاب‌‌‌‏های آنان را پیش‌‌‌‏بینی کرده و تصمیم بگیرید که چطور با آنها به شکلی موثرتر معامله کنید.

– مزایا و ریسک‌‌‌‏های وضعیت‌‌‌‏های مختلف را بشناسید. تفکری بلندمدت داشته باشید و به این بیندیشید که اگر مذاکرات‌‌‌‏تان به پایانی موفق ختم نشود، چه اتفاقی برای کسب و کار و رابطه‌‌‌‏تان با طرف مقابل می‌‌‌‏افتد؟

– اگر مذاکرات پیچیده‌‌‌‏ای دارید یا این که اختلافی با هم دارید که باید حل و فصل شود، بد نیست برای تسهیل روند از یک میانجی دعوت کنید.

– همچنان که به پیش می‌‌‌‏روید، مسیر تصمیمات را پیگیری کنید. زمانی که مذاکره به پایان رسید، همه موارد را بنویسید.

– بدانید که چه وقت باید عقب گرد کنید. اگر نتوانسته‌‌‌‏اید به هیچ‌‌‌‏گونه توافقی دست یابید، شاید زمان آن است که موقتا از موضع خود فاصله بگیرید.

– گاهی احساسات نقش خوبی در مذاکره ایفا می‌‌‌‏کنند؛ به خصوص هنگامی که دو طرف در درک متقابل از هم فاصله دارند و ناهماهنگی بسیاری وجود دارد، سعی کنید صمیمیت و جوی دوستانه ایجاد کنید. بگذارید این حس‌‌‌‏های آزاد انگیزه‌‌‌‏ای برای ادامه مذاکره ایجاد کنند؛ اگر این کار را نکنید، فرصت‌‌‌‏ها برای حصول توافقی دوستانه به تعویق خواهند افتاد.

مذاکره‌‌‌‏‌‌‌‏ها با هم متفاوت هستند و در عین حال چالش‌‌‌‏های زیادی هم در مسیر وجود دارد. با این حال، با آمادگی و کسب تجربه، این روند ساده‌‌‌‏تر می‌‌‌‏شود.

مطالب دیگر :

برای پیوند عضو هرگز به چین سفر نکنید !

ثروتمندترین کانادایی‌‌‏ها در سال ۲۰۱۸ کدامند؟ صاحب راجرز ثروتمند‌‏تر است یا علی بابا؟

۲۱ روش سودمند برای غلبه بر تنبلی و انجام کار بیشتر در زمان کمتر