کانادا

موفقیت سینمای ایران در تورنتو با فیلم « آوا »

فیلم آوا

(Brian de Rivera Simon/Getty Images)

جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو شاهد موفقیت فیلم آوا به کارگردانی « صدف فروغی » کارگردان جوان ایرانی بود. این جشنواره معتبر با نام « تیف » هر سال در ماه سپتامبر در تورنتو،  برگزار می‌شود و در هر دوره بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ فیلم در حدود ۳۷ سینما در مناطق مرکزی تورنتو به نمایش گذاشته می‌شوند.

به گزارش روزنامه ایران در جشنواره امسال این فیلم موفق شد جایزه بهترین فیلم از نگاه هیأت داوران را دریافت کند. جایزه اصلی جشنواره فیلم تورنتو به فیلم « سه بیلبورد خارج از اِبینگ، میزوری » ساخته « مارتین مک‌دونا » اعطا شد.

« آوا » به دلیل رویکردی تازه و شجاعت کارگردان در پردازش داستانی جسورانه به عنوان بهترین فیلم درامای کانادایی جشنواره تشویق شد. این فیلم نخستین فیلم بلند صدف فروغی است و محصول مشترک ایران، کانادا و قطر محسوب می‌‌‏شود. ماهور جباری، لیلی رشیدی، بهار نوحیان، وحید آقاپور، شایسته سجادی، هومن هورسان و پانته‌‌‏آ تاج بخش از جمله بازیگران فیلم هستند.

جشنواره تورنتو از سال‌های نخست توجه زیادی به سینمای ایران نشان داد و در اوایل دهه هشتاد، فیلم‌های سینماگرانی چون کیارستمی و مخملباف تقریباً هر سال در جشنواره حاضر بودند و بعدتر این جشنواره توجه زیادی هم به فیلمسازانی نظیر جعفر پناهی داشته است.

سال ۱۹۷۶ که اولین دوره جشنواره تورنتو به همت بیل مارشال تهیه کننده فقید سینما برگزار شد، « جشنواره جشنواره‌ها » نام داشت. این رویداد هنری هنوز هم با وجودی که ابعاد بسیار گسترده‌ای یافته به نوعی جشنواره جشنواره‌ها است. چراکه بیشتر فیلم‌های جشنواره‌های اروپایی نظیر کن، ونیز و برلین برای اولین نمایش به این جشنواره ‌آورده می‌شود.

مطالب دیگر :

ملکه زیبایی کانادا خواستار آزادی زندانی کانادایی در چین

آهنگساز ایرانی مهاجر برتر کانادا شد

کانادا مجوز واردات داروهای مخدر ضروری در درمان اعتیاد را صادر کرد

Fariborz-Tavanaee