کانادا

ملکه زیبایی کانادا خواستار آزادی زندانی کانادایی در چین

آناستازیا لین، ملکه زیبایی کانادا

آناستازیا لین، ملکه زیبایی کانادا از آزار و شکنجه شهروند کانادایی چینی در زندان های چین می گوید (Screenshot via youtube)

« آناستازیا لین »، ملکه زیبایی کانادا و فعال حقوق بشر، خواستار آزادی فوری یک شهروند کانادایی شد که در چین به خاطر اعتقادات معنوی خود زندانی شده است و وحشیانه شکنجه می‌‌‏شود.

در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو ۱۹ ژوئن، لین پرونده « سان چیان »، تاجر زن چینی – کانادایی را که در ماه فوریه توسط مقامات چینی برای انجام تمرینات فالون گونگ بازداشت شده بود، مورد بررسی قرار داد.

لین، شورا را برای کمک به پایان دادن آزار و شکنجه فالون گونگ صورت گرفته از سوی رژیم چین و تحقیق در مورد کشتار زندانیان عقیدتی که وی آن را « جنایت علیه بشریت » توصیف کرد، فراخواند. وی گفت که قربانیان چینی می‌‌‏خواهند بدانند : چگونه سازمان ملل چین را برای این شورای حقوق بشر انتخاب کرده است؟

هیئت چینی تلاش کرد تا سخنرانی لین را متوقف کنند، اما اعتراض آن‌‌‏ها موثر واقع نشد.

لین گفت : « در پایان سخنرانی، آن‌‌‏ها به اهمیت سخنرانی من پی بردند. برای همین به عنوان تشویق بر میز می کوبیدند تا توجه ریاست را به خود جلب کنند … مقامات چین حاضر در پاسخ به سخنرانی من به تمرین کنندگان فالون گونگ تهمت زدند و حتی اظهارات مضحکی بیان کردند و گفتند که آن‌‌‏ها از طریق حبس و شکنجه غیرقانونی در حال کمک به مردم هستند. »

بر طبق برآوردهای دولت چین و تمرین کنندگان، تمرین معنوی فالون گونگ یا فالون دافا که از اصول حقیقت، نیکخواهی و بردباری پیروی می کند، به طور گسترده‌‌‏ای در دهه ۱۹۹۰ گسترش یافت و تا سال ۱۹۹۹ تعداد تمرین کنندگان در چین به حدود ۷۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون نفر رسید.

« جیانگ زمین »، رئیس حزب کمونیست چین، از محبوبیت فالون گونگ احساس تهدید کرد و کمپین آزار و اذیت این روش را برای ریشه کن کردن آن در ماه ژوئیه ۱۹۹۹ آغاز کرد.

طبق گزارش اخیر خانه آزادی « Freedom House »، تمرین کنندگان فالون گونگ به طور مرتب دستگیر، شکنجه و برای اردوگاه کار اجباری استفاده می‌‌‏شوند. تمرین کنندگان حتی برای اعضای بدنشان نیز به قتل رسیده‌‌‏اند تا اعضای بدنشان در صنعت پر سود پیوند اعضای بدن مورد استفاده قرار گیرد.

داستان « آناستازیا لین »، دختر شایسته کانادا، وقتی از تهدیدهای چین نترسید

تبریک نوروز دختر شایسته کانادا، آناستازیا لین به ایرانیان

مردم به کمک دختر شایسته کانادا می‌‏آیند/ درخواست از رهبر چین برای توقف محرومیت « آناستازیا لین » از دور نهایی مسابقات

« بندیکت راجرز »، رهبر تیم شرق آسیا از سازمان غیرانتفاعی مسیحی گفت که پاسخ هیئت چینی به اظهارات لین، « تکان دهنده است اما جای تعجب ندارد. در حال حاضر چین موضع تهاجمی خود را نسبت به منتقدان حقوق بشر در سازمان ملل نه تنها در مورد آزار و شکنجه فالون گونگ، بلکه همچنین درباره نقض حقوق بشر در مواجهه با مسیحیان، مسلمانان اویغور، تبتی‌‌‏ها، وکلای حقوق بشر و مخالفان سیاسی نشان داده است. من امیدوارم که کشورهای عضو اتحادیه اروپا از موضع خود برای سخنرانی در مورد خانم سان چیان، دفاع از حقوق بشر در چین و مقابله با تلاش‌‌‏های چین برای اجبار به خاموش کردن صداهایی مانند آناستازیا  لین استفاده کنند. »

سان چیان، شهروند کانادایی مطرح شده تنها یکی از صدها هزار تمرین کننده فالون گونگی است که به صورت خودسرانه توسط حزب کمونیست چین برای عقاید معنوی بازداشت شده است.

سان چیان متولد چین، ۵۱ ساله و شهروند کانادا از سال ۲۰۰۷ بوده است. او در سال ۲۰۱۴ تمرین فالون گونگ را آغاز کرد.

سان شهروند کانادایی، به طور منظم بین ونکوور و پکن برای کار سفر می‌‌‏کرد. وی در حالی که ۱۹ فوریه در خانه‌‌‏اش در پکن بود، بیش از ۲۰ مأمور امنیتی با لباس شخصی به طور ناگهانی وارد خانه شدند و خانه را غارت کردند و او را بردند.

سان در بازداشتگاه مرکزی پکن، بازداشتگاه اصلاح تبهکاران زندانی شده است. هنگامی که وکیل سان ۲۷ مه برای ملاقات او رفت، متوجه کبودی‌‌‏هایی بر روی مچ دستش شد. به گفته سان زان خواهر سان، وی توسط چهار محافظ مرد به زمین انداخته شده و مواد شیمیایی به چهره وی اسپری شده است.

تعدادی از مقامات بلندپایۀ کانادایی از زمان انتشار پرونده سان چیان، از جمله اعضای محافظه کار پارلمان « پیتر کنت » و « مایکل کوپر »، « اروین کوتلر » وزیر دادگستری سابق لیبرال و رهبر حزب سبز الیزابت می، درخواست آزادی این افراد را اعلام کرده‌‌‏اند.

لین اولین بار، ۲۸ آوریل پس دریافت نامه مادر ۷۸ ساله سان، از وضعیت وی مطلع شد.

لین به اپک تایمز انگلیسی گفت : « وقتی که خانواده‌‌‏های ما به چین باز می‌‌‏گردند توسط حزب کمونیست تهدید می‌‌‏شوند، این احساس بدی است. (شاید) هیچ کاری واقعا انجام نشود، اما با انتشار پرونده امیدوارم توجه رسانه‌‌‏ها را جلب کنم و (مقامات) یک لایه حفاظتی اضافی را برای کسانی که در چین هستند اضافه کنند. »

لین، ملکه زیبایی کانادا نیز همراه اعضای خانواده‌‌‏اش با تهدیدات و آزار و اذیت رژیم چین آشنا هستند. ماموران امنیتی به طور مرتب پدر لین، که در چین زندگی می کند را به دلیل فعالیت دخترانشان در حقوق بشر مورد آزار و اذیت قرار می‌‌‏دهد. مقامات چینی همچنین لین را از ورود به کشور برای رقابت جهانی ملکه زیبایی ۲۰۱۵ منع کردند.

لین به تازگی کمپینی در « change.org » راه اندازی کرده است و از « جاستین ترودو »، نخست وزیر کانادا درخواست کرده تا رژیم چین بخواهد، سان، این شهروند کانادایی را آزاد کند. احتمالا این کمپین آخرین درخواست لین به عنوان  ملکه زیبایی کانادا پیش از برگزاری رقابت جدید ملکه زیبایی ۲۰۱۷ در ماه آینده است.

لین درباره برگزاری این کمپین گفت :« می‌‌‏خواهم از این فرصت نهایی برای کمک به این شهروند کانادایی که به طور غیرقانونی در چین زندانی شده است استفاده کنم و امیدوارم که همه هموطنان کانادایی و همه افراد در سراسر جهان این درخواست را امضا کنند. »

در صورتی که مایل به حمایت از سان چیان، شهروند کانادایی چینی، زندانی عقیدتی تحت شکنجه در چین هستید، این درخواست را امضا کنید.