کانادا

ماهی نگون بخت ! آنچه زباله‌‌‌‌‌‏های ما بر سرش آوردند

ماهی نگون بختی که تکه پلاستیک مانع از رشدش شده است (Adam Turnbull)

« آدام ترنبال » مشغول ماهی‌‌‌‌‌‏گیری در رودخانه ساسکاچوآن کانادا بود که با آن صحنه‌‌‌‌‌‏ غم‌‌‌‌‌‏انگیز روبه رو شد.

در دامش ماهی‌‌‌‌‌‏ بزرگی افتاده بود که درحالی‌‌‌‌‌‏که درمیان لفاف پلاستیکی مخصوص بسته‌‌‌‌‌‏بندی ظروف گیر کرده بود، بدنش رشد خود را ادامه داده و تغییر شکل یافته بود.

آدام که از مشاهده این صحنه بسیار خشمگین شده بود، با انتشار عکسی از آن در شبکه‌‌‌‌‌‏های اجتماعی، اعتراض خود را نسبت به زباله‌‌‌‌‌‏هایی که در محیط زیست ریخته می‌‌‌‌‌‏شوند، اعلام کرد؛ عکسی که واکنش‌‌‌‌‌‏های احساسی بسیاری از مردم را برانگیخت.

آدام در صفحه فیسبوکش نوشت : « این تکه پلاستیک بسته‌‌‌‌‌‏بندی نوشیدنی تا زمانی که به سطل زباله برسید، هیچ جایی در جیب‌‌‌‌‌‏تان اشغال نمی‌‌‌‌‌‏کند. لطفا این پست را به اشتراک بگذارید ! »

بیش‌‌‌‌‌‏از ۱۸ هزار نفر پست او را در صفحات دیگر به اشتراک گذاشتند.

آدام گفت : « هرگز فکر نمی‌‌‌‌‌‏کردم که پستم ۱۰ هزار بار به اشتراک گذاشته شود. از همه کسانی که این مطلب را دیدند تشکر می‌‌‌‌‌‏کنم. این به معنای افزایش آگاهی نسبت به این موضوع است. »

مطلب دیگر : نامه‌ای سرگشاده برای ترامپ در آستانه سفر به چین

(Adam Turnbull/Facebook)

این تصاویر به‌‌‌‌‌‏طور روشنی آسیبی را که زباله‌‌‌‌‌‏های ما به حیات موجودات دریا و آب‌‌‌‌‌‏های سیاره‌‌‌‌‌‏مان می‌‌‌‌‌‏زنند، نشان می‌‌‌‌‌‏دهد.

مطلب دیگر : دانشمندان کانادایی : ماهی می‌‌‏تواند چهره انسان را تشخیص دهد

(Adam Turnbull/Facebook)

آدام افزود : « وقتی تکه پلاستیک را از روی بدن اردک ماهی برداشتم، مانند تیری که از کمان می‌‌‌‌‌‏پرد، جهش کرد. زمانی‌‌‌‌‌‏که آن را در رودخانه رها می‌‌‌‌‌‏کردم، بسیار سرزنده بود. اکنون اطمینان دارم که می‎‌‌‌‌‌‏تواند بهتر رشد کند. »

پس‌‌‌‌‌‏از ماجرای اردک ماهی، آدام از مردم خواست که ضایعات پلاستیک‌‌‌‌‌‏شان را غفلت‌‌‌‌‌‏کارانه و بی‌‌‌‌‌‏توجه دور نیاندازند.

او اظهار داشت : « این تکه پلاستیک شاید درجاده پرتاب شده و بعد به سمت رودخانه رفته است. آشغال ریختن به هر شکلی غیرقابل قبول است. فقط می‌‌‌‌‌‏خواهم مردم بدانند که هر چیزی هراندازه کوچک، می‌‌‌‌‌‏تواند اثرات ویرانگری بر محیط زیست داشته باشد. »

پلاستیک دور بدن ماهی (Adam Turnbull)

این تصاویر هم صحنه‌‌‌‌‌‏های وحشتناکی از انبوه ضایعات پلاستیکی در آب‌‌‌‌‌‏های نزدیک جزایر کارائیب است که چندی پیش « کارولین پاور » از آن عکاسی کرد.

مطالب دیگر :

زبان فارسی در جایگاه دوم رشد زبان‌‌‌‌‏های غیر رسمی در کانادا

درخواست دختر شایسته کانادا برای پایان دادن به برداشت اجباری اعضای بدن در چین