کانادا

طرح تغییر در قانون مالیات بر درآمد، به کجا می‌‌‌‏انجامد؟

طرح تغییر در قانون مالیات بر درآمد، به کجا می‌‌‌‏انجامد؟


جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا
(Alain Jocard :AFP :Getty Images)

 

درحالی‌‌‏که وزارت اقتصاد و دارایی از بهبود وضعیت کسری بودجه خبر می‌‌‏دهد، طرح پیشنهادی این وزارت‌‌‏خانه برای تغییر در نظام مالیات بر درآمد کسب و کارهای خصوصی، همچنان مخالفان بسیاری داشته است.

۱۹ سپتامبر، « جاستین ترودو »، نخست وزیر، با مطرح کردن بهبود وضعیت کسری بودجه به عنوان برگ برنده، همان‌‌‏طور که پیش‌‌‏تر وعده داده بود مخالفت خود را با تغییرات مالیاتی بحث برانگیز دولت لیبرال ابراز داشت. او اظهار داشت که این رشد اقتصادی با کمک کانادایی‌‌‏های طبقه متوسط به‌‌‏دست آمده است.

به گفته وزارت اقتصاد و دارایی، دولت فدرال که کسری بودجه ۲۳ میلیارد دلاری را در بهار امسال پیش‌‌‏بینی کرده بود، اکنون کسری بودجه کمتری که معادل ۱۷.۸ میلیارد دلار است، پیش روی خود دارد.

با این وجود، این وزارت‌‌‏خانه همچنان بر پیشنهاد خود مبنی بر تغییر در نظام مالیات بر درآمد کسب و کارهای خصوصی تاکید دارد.

« بیل مورنو »، وزیر اقتصاد و دارایی، در اواسط ماه جولای، طرح سه گانه بحث برانگیزی را منتشر کرد که ایجاد محدودیت‌‌‏هایی برای توانایی صاحبان کسب و کار در کاهش نرخ مالیات‌‌‏شان، از طریق پرداخت حقوق به اعضای خانواده که تعرفه‌‌‏های مالیاتی پایین‌‌‏تری دارند، (حتی اگر این افراد نقشی در این کسب وکار نداشته باشند) را شامل می‌‌‏شود.

ترودو با تمرکز بر این استدلال که این گروه درحال ایجاد سیستمی عادلانه دراقتصاد هستند و نه در حال کسب درآمد زیاد، در مقابل این تغییرات پیشنهادی ایستاد.

ترودو در کنفراسی خبری در اتاوا گفته بود : « اکنون در حال پیشرفت به سمتی هستیم که سیستم مالیاتی را عادلانه‌‌‏تر کنیم، تا از سیستمی که کانادایی‌‌‏های ثروتمند را ترغیب می‌‌‏کند تا با استفاده از کسب و کارهای خصوصی، مالیاتی کمتر از طبقه متوسط بپردازند، جلوگیری کنیم.

تغییرات پیشنهادی موجب اعتراض شدید پزشکان، کشاورزان، صاحبان کسب و کارهای کوچک و حتی برخی از نمایندگان مجلس لیبرال که شکایات انتخاب کنندگان‌‌‏شان را شنیده‌‌‏اند، شد.

نخست وزیر همچنین پیشنهاد کرد تا استفاده از شرکت‌‌‏های خصوصی برای سرمایه گذاری‌‌‏های غیرفعال در مواردی همچون سهام یا املاک و مستغلات محدود شود. همچنین امکان تبدیل درآمد عادی شرکت‌‌‏ها به سود سرمایه، که معمولا نرخ مالیاتی کمتری دارند نیز محدود شود.

ترودو گفت که بازخوردها را درنظر می‌‌‏گیرد تا اطمینان حاصل شود که تغییرات پیشنهادی به طور مشخص افراد ثروتمند را هدف قرار دهد، اما کل این ایده را دور نخواهد انداخت.

او گفت : « خوشحالیم که از سوالات و نگرانی‌‌‏های مردم برای اطمینان از حرکت‌‌‏مان به جلو بهره‌‌‏مند می‌‌‏شویم و به همه اطمینان خواهیم داد که این کار را درست انجام می‌‌‏دهیم. »

او اظهار داشت که تغییرات در قانون مالیاتی طوری انجام می‌‌‏شود که کسب و کارهای کوچک طبقه متوسط، کارگران سخت کوش و کشاورزان طبقه متوسط، به جای کانادایی‌‌‏های ثروتمند تاوان ندهند.

اما « اندرو شیر »، رهبر حزب محافظه کار هیچ نظر مثبتی نسبت به این طرح نشان نداد.

شیر گفت : « فکر می‌‌‏کنم که این اقدام چیزی به‌‌‏جز توقیف پول نیست و نه تنها به کسب و کارهای محلی و کارگرانی که درحال حاضر مشغول کارند صدمه خواهد زد، بلکه به ایجاد مشاغل جدید در جامعه نیز آسیب می‌‌‏زند. »

کمیته مالی مجلس عوام، تا زمانی‌‌‏که قانونی ارائه نشده بررسی جزئیات این موضوع را آغاز نخواهد کرد، اما این کمیته موافقت کرده تا طی هفته‌‏های جاریصحبت‌‌‏های موافقین و مخالفین طرح پیشنهادی را بشنود.

اکنون خبر از آن می‌‏رسد که دولت قصد دارد برای حمایت از طبقه متوسط، نرخ مالیات کسب و کار‌‌‌‏های کوچک را کاهش دهد. این کاهش نرخ ابتدا تا ۱۰ درصد و از پایان سال آینده تا ۹ درصد خواهد بود.

مطالب دیگر :

اوضاع بازار مسکن تورنتو همچنان در حال تغییر

داستان کوتاه از آنچه چین بیش از همه پنهان می‌‌‏کند

شش پیشگویی نوستراداموس که به آرامی به وقوع می‌‌‌‌‏پیوندند