کانادا

سفیر کانادا در امریکا : ملاقات با ترامپ درباره نفتا امیدوار کننده بوده است

سفیر کانادا در واشنگتن : سخت است بدانید که دقیقا دولت جدید امریکا چه درخواستی دارد

سفیر کانادا در آمریکا دیوید مک ناتان

(The Canadian Press/Graham Hughes)

 

سفیر کانادا طی جلسه دونالد ترامپ و « جاستین ترودو » نخست وزیر کانادا که این هفته در واشنگتن برگزار شد گفت که او در مورد هرگونه تغییرات احتمالی درباره پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی خوش بین است.

« دیوید مک ناتان »، سفیر کانادا در امریکا در طول ناهار کاری در مونترال گفت :« هر مذاکره دوباره‌‌‏ای درباره توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی برای کانادا خوب پیش خواهد رفت و در حال حرکت به سوی تغییر هستیم که به ایجاد کارهایی خوب برای هر دو کشور کانادا و امریکا می‌‌‏انجامد و این تمرکز اصلی نشست بوده است. »

وی که درباره این موضوع خوش بین است گفت درباره این مسائل نمی توان مطمئن بود؛ ولی من کاملا خوشبینم که این موضوع به خوبی برای ما پیش می‌‌‏رود.

رئیس جمهور امریکا طی دیدار با ترودو نیز بیان کرد که روابط تجاری با کانادا بسیار خوب است و پیشنهاد داد که فقط تغییراتی در توافقنامه نفتا داده شود.

ناتان گفت که سخت است بدانیم دقیقا دولت جدید امریکا چه خواسته‌‌‏ای دارد؛ چرا که کابینه ترامپ هنوز در بخش بازرگانی و تجارت توسط کنگره تأئید نشده است.

در حال حاضر یکی از کابینه‌‌‏های نامزد ترامپ، « اندی پوزدر » به دلیل یک سری از مناقشه‌‌‏های مربوط به سیاست‌‌‏هایش، استخدام کارگران بدون مجوز و اتهام از سوی همسر سابق احتمال رد شدن از سوی مجلس را دارد. افراد تأثیر گذار در قرارداد نفتا هم، چون « ویلبر راس » در بخش بازرگانی و « رابرت لایت هایزر »، نماینده بخش تجارت هر دو در انتظار تایید شدن از سوی مجلس امریکا هستند.

با وجود اظهارات ناتان، برخی از ناظران می‌‌‏گویند که هنوز خیلی زود است که جشن بگیریم. « مارک وارنر » وکیل نیز در این باره گفت که واکنش اولیه کانادا در روز دوشنبه کمی بیش از حد پر حرارت بوده است.

اگر ترامپ بخواهد تغییرات قابل توجهی را در نفتا به وجود بیاورد، باید از طریق کنگره این کار را انجام دهد. این فرآیند شامل مشاوره عمومی از شرکت‌‌‏های آمریکایی برای دریافت اطلاعات بیشتر و رسیدن به یک مذاکره ایده آل است.

در حال حاضر تعدادی از شرکت‌‌‏های امریکایی درباره شیوه‌‌‏های تجارت کانادا شکایت کرده‌‌‏اند. گزارش سالانه دولت امریکا به طور منظم نارضایتی‌‌‏های مختلفی چون محدودیت در شیر، پنیر، و واردات مرغ و ماکیان، کنترل فروش مشروبات الکلی، قوانین معاف از حقوق گمرکی کانادا و محدودیت در رقابت خارجی در بخش مخابرات و پخش دریافت می‌‌‏کنند.

وارنر معتقد است برای هر کسی، از جمله ترامپ عمل به قول زودهنگام و تغییر کوچک قرارداد، کاری سخت است. با این وجود اگر نفتا دستخوش تغییرات مهمی شود، آنگاه ترامپ مجبور به ارسال شرایط تغییر یافته به کنگره برای گرفتن رأی بر اساس قوانین سریع خواهد شد.

Fariborz-Tavanaee