کانادا, کسب و کار

سرگذشت بانوی پرتلاش تورنتو که برای زنان کارآفرین سرمایه ایجاد می‌‏کند

سرگذشت بانوی پرتلاش تورنتو که برای زنان کارآفرین سرمایه ایجاد می‌‌‏کند

vickisaunders.com

بانویی اهل تورنتو برای ایجاد تغییر در وضعیت زنان کارآفرین که برای تامین سرمایه مورد نیازشان با مشکلاتی روبرو هستند، دست به تلاشی شایان ستایش زده است.

« ویکی ساندرز » با استفاده از شرکت خود به زنان موفق کمک می‌‌‌‏کند تا از طریق سرمایه‌‌‌‌‏گذاران زن، سرمایه مورد نیاز خود را تهیه کنند.

به نوشته وب‌‌‌‌‏سایت اینوستورزگروپ، خانم ساندرز که موسس KidsNRG/The NRG Group است، در سال ۲۰۱۳، حاصل ۲۵ سال تجربه خود را در استارت‌‌‌‌‏آپی جهانی به کار گرفت و « شی‌‌‌‌‏ای‌‌‌‌‏اُ » SheEO را تأسیس کرد.

« شی‌‌‌‌‏ای‌‌‌‌‏اُ » سازمانی غیرانتفاعی مستقر در تورنتو است که به زنان کارآفرین در تامین سرمایه کمک می‌‌‌‌‏کند و شبکه‌‌‌‌‏های ارتباطی آن در در سراسر آمریکای شمالی و نیوزلند قرار دارد.

ساندرز می‌‌‌‌‏خواهد سیستم به گونه‌‌‌‌‏ای تغییر کند که زنان در سطح معنی‌‌‌‌‏دارتری از امکانات بهره‌‌‌‌‏مند شوند. ساندرز امیدوار است که با استفاده از شرکتش سیستمی ایجاد کند تا زنان کارآفرین و پیشرو، بیش‌‌‌‌‏از اداره کسب و کارشان، قادر به انجام کارهای بزرگ باشند.

وقتی که به بسیاری از زنان، سرمایه و شبکه‌‌‌‌‏های ارتباطی داده می‌‌‌‌‏شود، کسب و کارهایی را راه‌‌‌‌‏اندازی می‌‌‌‌‏کنند که بسیار سریع به سودآوری می‌‌‌‌‏رسند.

با این حال، ساندرز با تحقیقاتی دریافت که بیشترین تامین سرمایه به شرکت‌‌‌‌‏هایی که اهداف طولانی مدت بلندپروازانه دارند تعلق می‌‌‌‌‏گیرد، نه کسب و کار کوچک و متوسط. او تصمیم گرفت تا روی زنان کارآفرینانی که ایده‌‌‌‌‏هایی خوب با پتانسیل قوی دارند، تمرکز کند.

چطور این کار را انجام داد؟

ساندرز در بخشی از اقدامات شرکت جدیدش « شی‌‌‌‌‏ای‌‌‌‌‏اُ »، طرحی با نام Radical Generosity راه‌‌‌‌‏اندازی کرد که در آن از پانصد زن که در کسب و کارشان موفق عمل کرده بودند دعوت کرد و هریک از آنان مبلغ یک‌‌‌‌‏هزار دلار به صندوق این شرکت اختصاص دادند.

پس‌‌‌‌‏از آن این اهدا کنندگان، پنج شرکت تحت مدیریت زنان را که به سرمایه نیاز دارشتند انتخاب کرده و به آنان وامی با نرخ بهره کم اعطا کردند. این وام گیرندگان هم ضمن این که طی پنج سال وام‌‌‌‌‏ها را بازپرداخت می‌‌‌‌‏کنند، سرمایه برای وام‌‌‌‌‏گیرندگان بعدی مهیا می‌‌‌‌‏شود. بدین ترتیب صندوقی دائمی برای تامین سرمایه زنان کارآفرین ایجاد شده است.

« شی‌‌‌‌‏ای‌‌‌‌‏اُ » تاکنون سرمایه ۳۲ شرکت از سه کشور را تامین کرده و طی دو سال و نیم گذشته مبلغ سه میلیون دلار به آنان وام پرداخت کرده است.

زنان در حال پیشرفت

متاسفانه، طرح‌‌‌‌‏های سرمایه‌‌‌‌‏گذاری متمرکز بر زنان مانند « شی‌‌‌‌‏ای‌‌‌‌‏اُ » کمیابند، اما زنانی وجود دارند که ضمن رهبری سازمان کاری خود در حال سرمایه‌‌‌‌‏گذاری برای زنان کارآفرینان دیگر هم هستند.

ساندرز می‌‌‌‌‏گوید : « زنان بر روی انبوهی از سرمایه نشسته‌‌‌‌‏اند، اما موضوع فقط مجال دادن به آنان است تا بتوانند بر روی دیگر زنان سرمایه‌‌‌‌‏گذاری کنند. »

ساندرز توصیه می‌‌‌‌‏کند که این سرمایه‌‌‌‌‏گذاری درمورد استارت‌‌‌‌‏آپ‌‌‌‌‏هایی صورت بگیرد که می‌‌‌‌‏توانند با حداقل سرمایه جان بگیرند و سودآوری و بازدهی سریع داشته باشند. پس‌‌‌‌‏از آن هم سود این سرمایه‌‌‌‌‏گذاری مجددا در سرمایه‌‌‌‌‏گذاری دیگری به جریان انداخته شود.

در نهایت، اگر در کسب و کاری هستید، دیگران را هم درنظر بگیرید، به‌‌‌‌‏خصوص کسانی که در میان اجتماع کسب و کارها نادیده گرفته می‌‌‌‌‏شوند.

ساندرز سازمان غیرانتفاعی خود را با این ایده شکل داده و اهدا کنندگان اصلی‌‌‌‌‏اش حالا در حال پیشرفتند، تا شخصا اقدام به تامین سرمایه برای زنان کارآفرین دیگر کنند.

مطالب دیگر :

فالون دافا، تمرینی معجزه‌‏آسا برای سلامتی جسم و ذهن

نُه اشتباه رایج که ممکن است در کسب و کار جدیدتان مرتکب شوید

بابک امینی در جشنواره نوروز تیرگان، تورنتو ٢٠١٨