کانادا

جایگاه تورنتو و تهران در فهرست امن‌‏ترین شهر‌‏های جهان

تهران تورنتو

(Persian Epoch Times)

امسال هم با بررسی شاخص‌‌‌‌‏ها، فهرست امن‌‌‌‌‏ترین شهرهای جهان منتشر گردیده و شهر تورنتو در جایگاه چهارم قرار گرفته است. تهران در این لیست در جایگاه پنجاه و دوم قرار دارد.

در گزارش ۲۰۱۷ « اکونومیست اینتلیجنس یونیت » فهرست شهر‌‏های امن دنیا همراه با گزارشی با نام « امنیت در دنیای به سرعت درحال شهرنشین شدن » منتشر شده است که در آن ۶۰ شهر جهان برمبنای ۴۹ شاخص از چهار حوزه مهم : امنیت دیجیتال، امنیت سلامت، امنیت زیرساختی و امنیت شخصی (ایمنی فیزیکی)، مورد مطالعه قرار گرفته و رتبه‌‌‌‌‏بندی شده‌‌‌‌‏اند.

طبق شاخص‌‌‌‌‏های اکونومیست اینتلیجنس یونیت EIU، تورنتو که دو سال پیش در جایگاه هشتم بود، در گزارش ۲۰۱۷،  با امتیاز کلی ۸۷.۳۶ ، چهار پله صعود داشته است.

توکیو، سنگاپور و اوزاکا  که هر سه شهر آسیایی هستند، در جایگاه اول تا سوم جدول قرار دارند و سه شهر آمستردام، استکهلم و زوریخ با رتبه‌‌‌‌‏های به ترتیب ششم، هشتم و دهم، از قاره اروپا در میان ده شهر اول دیده می‌‌‌‌‏شوند. ملبورن و سیدنی هم با رتبه‌‌‌‌‏های پنجم و هفتم از استرالیا، در بالای فهرست حضور دارند.

نکته قابل توجه اینکه تورنتو تنها شهر از قاره آمریکای شمالی است که در میان ده شهر اول قرار دارد.

مطالب دیگر : داستان کوتاه از آنچه چین بیش از همه پنهان می‌‌‏کند

EIU که یک موسسه تحقیقاتی مستقر در بریتانیا، در زمینه پیش‌‌‌‌‏بینی‌‌‌‌‏های اقتصادی جهانی است، در این گزارش به عوامل موثر در امنیت شهرها اشاره کرده و برای بهبود و توسعه آن پیشنهاداتی ارائه کرده است.

بنابر این گزارش، همچنان که فعالیت‌‌‌‌‏های اقتصادی شهرها افزایش می‌‌‌‌‏یابد، چالش‌‌‌‌‏های امنیتی که با آنها مواجه می‌‌‌‌‏شوند نیز گسترش یافته و در عین حال با افزایش جمعیت، این چالش‎‌‌‌‌‏ها شدت می‌‌‌‌‏یابند؛ موضوعی که امنیت شهرها را آسیب‌‌‌‌‏پذیرتر می‌‌‌‌‏کند.

همزمان با موج مهاجرت  به شهرها، فشار بر بخش‌‌‌‌‏های تامین مسکن و تامین  خدماتی همچون بهداشت و درمان، حمل و نقل و زیرساخت‌‌‌‌‏های آب و برق نیز افزایش می‌‌‌‌‏یابد که این زاغه نشینی را به خصوص در کشورهای درحال توسعه پدید می‌‌‌‌‏آورد.

همچنین خطرات دیگری نظیر فعالیت‌‌‌‌‏های تروریستی، امنیت شهرها را تهدید می‌‌‌‌‏کنند. حوادث غم انگیز اخیر در شهرهای اروپا همچون لندن، پاریس و بارسلون نشان داده است که مراکز شهری ثروتمند در حال تبدیل شدن به اهداف گروه‌‌‌‌‏های تروریستی هستند.

گسترش سریع فن‌‌‌‌‏آوری‌‌‌‌‏های دیجیتال هم از مهم‌‌‌‌‏ترین عوامل تغییرات امنیتی شهرها هستند که در پی دستیابی به به اصطلاح « شهر هوشمند » به وجود آمدند.

این فن‌‌‌‌‏آوری‌‌‌‌‏ها بدون شک منافعی را به همراه خواهند داشت، اما با این حال پیامد‌‌‌‌‏های غفلت از امنیت سایبری هم می‌‌‌‌‏تواند بسیار ترسناک باشد که کلان‌‌‌‌‏شهرها در این زمینه نیز بایستی برنامه‌‌‌‌‏ریزی و سرمایه گذاری کنند.

مطالب دیگر :

ثبت وجود موجودات فرازمینی در تاریخ کهن چین

فریب نوشیدنی‌های رژیمی را نخورید