اپک بازار, کانادا, کسب و کار

ثروتمندترین کانادایی‌‌‏ها در سال ۲۰۱۸ کدامند؟ صاحب راجرز ثروتمند‌‏تر است یا علی بابا؟

ثروتمندترین کانادایی‌‌‏ها در سال ۲۰۱۸ کدامند؟ صاحب راجرز ثروتمند‌‏تر است یا علی بابا؟

وب‌‌‌‏سایت کندین بیزینس، در نوزدهمین رتبه‌‌‌‏بندی خود، امسال هم فهرستی از ثروتمندترین افراد و شرکت‌‌‌‏های کانادایی را منتشر کرده که در اینجا می‌‌‌‏خواهیم پنج خانواده اول این فهرست را با ذکر خلاصه‌‌‌‏ای از بیوگرافی، میزان دارایی‌‌‌‏شان و شرکت‌‌‌‏های زیرمجموعه آنان، به شما معرفی کنیم :

۱-خانواده تامسون‌‌‌‏

میزان دارایی : ۴۱.۱۴ میلیارد دلار

میزان تغییر نسبت به رتبه‌‌‌‏بندی ۲۰۱۷ :  ۵.۲٪ رشد

منبع اصلی ثروت : شرکت وودبریج تامسون رویترز، Thomson Reuters, Woodbridge Co

این خانواده کانادایی جایگاه خود را در صدر فهرست ثروتمندترین‌‌‌‏ها حفظ کرده‌‌‌‏اند. شرکت آنان که نام « تامسون رویترز » را بر دوش دارد، در اوایل سال ۲۰۱۶ پس‌‌‌‏از وصله‌‌‌‏های تندی که به آنان زده شد، اندکی افت کرد؛ اما در اواخر تابستان ۲۰۱۷، سهام تامسون رویترز، در بورس اوراق بهادار نیویورک و تورنتو به بالاترین رقم خود رسید.

درعین حال خانواده تامسون در این سال با مرگ « مرلین تامسون »، مادر خانواده، سالی غم‌‌‌‏انگیز نیز داشت. مادری که نقشی زیربنایی برای سه فرزندش که سهام‌‌‌‏داران اصلی این شرکت هستند، داشت و به طرق مختلف، الهام‌‌‌‏بخش بلندهمتی برای آنان بود.

پیتر جوان‌‌‌‏ترین فرزند خانواده درباره مادرش می‌‌‌‏گوید : « او سرسخت و مصمم بود و جواب منفی برایش مفهومی نداشت. »

۲-ژوزف تسای

میزان دارایی : ۱۴.۳۶ میلیارد دلار

میزان تغییر نسبت به رتبه‌‌‌‏بندی ۲۰۱۷ :  ۷۳.۶٪ رشد

منبع اصلی ثروت : شرکت علی‌‌‌‏بابا، Alibaba

« ژوزف تسای »، مرد دست راست « جک ما » بنیانگذار شرکت علی بابا در چین است.

شرکت علی بابا به همکاری با حزب کمونیست چین در سانسور اینترنت در چین و همکاری با جناح « جیانگ زمین » (رهبر و دیکتاتور سابق چین) معروف است. این شرکت بخشی از ثروت خود را از طریق سهمیه از دولت چین دریافت کرده و تحت کنترل شدید و خواست حزب کمونیست چین عمل می‌‌‏کند. علی بابا تاکنون بیش از ۲۵ رسانه داخلی و برخی رسانه چینی در خارج از چین را خریداری و تحت کنترل و سانسور خود در آورده است.

تسای، سال گذشته، زمانی که مقامات ایالات متحده پس‌‌‌‏از بررسی حساب‌‌‌‏های علی‌‌‌‏بابا نگرانی‌‌‌‏های خود را اظهار داشتند، از چالش‌‌‌‏های سختی گذر کرد.

سپتامبر گذشته، « تسای » و « ما » فروش سهام علی‌‌‌‏بابا را تا ۲۲.۵ میلیون (۴ میلیارد دلار آمریکا) بالا بردند تا ارزش آن نسبت به سال قبل افزایشی صد در صدی داشته باشد.

از سوی دیگر، تسای اکنون به مالکیت بروکلین نتز Brooklyn Nets  به ارزش ۲.۲ میلیارد دلار چشم دوخته است.

۳- گلن وستون

میزان دارایی : ۱۳.۵۵ میلیارد دلار

میزان تغییر نسبت به رتبه‌‌‌‏بندی ۲۰۱۷ :  ۲.۶٪ رشد

منبع اصلی ثروت : شرکت‌‌‌‏های George Weston, Associated British Foods, Loblaw, Selfridges, Holt Renfrew

خانواده صاحب شرکت لابلا، اگرچه ممکن است پول بیشتری نسبت به بقیه مردم کانادا داشته باشند، اما این بدان معنا نیست که این ثروت را تنها متعلق به خود بدانند. این خانواده فعالیت‌‌‌‏های خیرخواهانه و بشردوستانه بسیاری انجام داده‌‌‌‏اند.

در سال جاری، وستون‌‌‌‏ها با سخنان خود در مخالفت با برنامه حداقلی افزایش حقوق و دستمزد در انتاریو و آلبرتا، توجهات بسیاری را به خود جلب کردند.

۴- خانواده راجرز

میزان دارایی : ۱۱.۵۷ میلیارد دلار

میزان تغییر نسبت به رتبه‌‌‌‏بندی ۲۰۱۷ :  ۲۶.۹٪ رشد

منبع اصلی ثروت : شرکت مخابراتی راجرز، Rogers Communications

امسال « جو ناتال »، عالی‌‌‌‏رتبه‌‌‌‏ترین مقام سابق شرکت تلاس Telus، رسما سمت مدیر عامل شرکت راجرز را عهده‌‌‏دار شد که نشانی از بازگشت این شرکت به دورانی باثبات و پایدار، پس‌‌‌‏از اخراج « گای لورنس »، مدیر عامل سابق آن در پاییز گذشته است.

این شرکت که بیزینسی خصوصی و در زمینه ارتباطات و فن‌‌‌‏آوری‌‌‌‏های اینترنتی است، چند اقدام مهم انجام داد که به بسته شدن ویدئوسرویس شومی Shomi، توقف چاپ مجله آن و نیز تحولی در ساختار مدیریتی آن منتهی شد. تغییراتی که به نظر می‌‌‌‏رسد برای این شرکت خوب بوده است.

در ماه‌‌‌‏های آخر سال ۲۰۱۷، در حالی که این صنعت ۰.۸٪ رکود داشت، سهام این شرکت به ۷.۸٪ رشد دست یافت.

۵-خانواده ساپوتو

میزان دارایی : ۱۰.۴۱ میلیارد دلار

میزان تغییر نسبت به رتبه‌‌‌‏بندی ۲۰۱۷ :  ۱.۸٪ افت

منبع اصلی ثروت : شرکت‌‌‌‏های Saputo، Transforce

در میان ده تولید کننده برتر لبنیات در جهان، ساپوتو که شرکتی چند ملیتی به ارزش ۱۶ میلیارد دلار است، شیر، پنیر، ماست و دیگر محصولاتش را تحت چندین نام تجاری مختلف در سراسر جهان به فروش می‌‌‌‏رساند.

خانواده ساپوتو قدم بزرگ برداشتن را دوست دارد؛ این شرکت بزرگ‌‌‌‏ترین تولید کننده پنیر در کانادا، سومین تولید کننده در ایالات متحده و آرژانتین و چهارمین در استرالیا است.

سهام آن در بیشتر سال‌‌‌‏های گذشته افزایش یافته و با صعودی بیش‌‌‌‏از ۵۰ درصد، ثروت این مجموعه را به قله‌‌‌‏های حتی بالاتری رسانده است.

اما از زمان افت ناگهانی‌‌‌‏اش در نوامبر ۲۰۱۶، یعنی هنگامی که گزارش‌‌‌‏ها حاکی از آن بود که ساپوتو سهام جدیدش را زیر قیمت بازار قیمت‌‌‌‏گذاری کرده، این شرکت تلاش کرده تا دوباره به جایگاه اولیه‌‌‌‏اش باز گردد.

مطالب دیگر :

گشتاپوی چینی در حال متلاشی شدن است

تاثیر نوسانات ارزی بر روی زندگی ایرانیان مقیم کانادا از نگاه مشاور مالی ساکن تورنتو – مصاحبه

۲۱ روش سودمند برای غلبه بر تنبلی و انجام کار بیشتر در زمان کمتر