کانادا

تماشای ابرماه و ماه‌‌‌‏گرفتگی سرخ کانادا را از دست ندهید

تماشای ابرماه و ماه‌‌‌‏گرفتگی سرخ کانادا را از دست ندهید

super blue blood moon 2018_ NASA

بامداد چهارشنبه، ۳۱ ژانویه،  آسمان کانادا سه رویداد نجومی را به طور همزمان تجربه می‌‌‌‏کند.

پدیده‌‌‏های نجومی‌‌‌‏ « قمر آبی »، « ماه‌‌‌‏گرفتگی سرخ » و « ابرماه »، هریک به تنهایی چندان غیرعادی نیستند، اما این که هرسه اتفاق همزمان در یک شب رخ دهد، بسیار نادر و جالب است.

ناسا اعلام کرده که چهارشنبه آینده ساکنان بسیاری از مناطق آمریکای شمالی از جمله کانادا به طور همزمان شاهد هرسه واقعه هستند.

« قمر آبی » بدین معنا است که در طول یک ماه تقویمی دو بار ماه کامل دیده شود.

« ماه‌‌‌‏گرفتگی سرخ » هم زمانی اتفاق می‌‌‌‏افتد که ماه از سایه زمین عبور می‌‌‌‏کند و رنگ آن اغلب اوقات قرمز دیده می‌‌‌‏شود.

و « ابرماه » یا سوپرمون هم به زمانی گفته می‌‌‌‏شود که ماه بزرگ‌‌‌‏تر از معمول دیده می‌‌‌‏شود. در این حالت ماه شش درصد به زمین نزدیک‌‌‌‏تر و ۱۴ درصد روشن‌‌‌‏تر است.

برای ساکنان کانادا، گرفتگی قبل از طلوع خورشید در روز چهارشنبه قابل مشاهده خواهد بود. اگر در تورنتو زندگی می‎کنید، می‌‌‌‏توانید گرفتگی جزئی را از ساعت ۵۱ :۵ صبح تا ۵۱ :۷ صبح ببینید.

در ویکتوریا، ماه‌‌‌‏گرفتگی کامل است؛ در ساعت ۲ :۵۱ بامداد شروع شده و در ساعت ۵۰ :۷ صبح به پایان می‌‌‌‏رسد. اوج گرفتگی در ساعت ۲۹ :۵ صبح خواهد بود.

بدون شک این رخداد یکی‌‌‌‏از استثنایی‌‌‌‏ترین و جالب‌‌‌‏ترین پدیده‌‌‌‏های نجومی سال ۲۰۱۸ خواهد بود؛ بنابراین اگر ساکن آمریکای شمالی هستید، سعی کنید راهی برای بیدار ماندن در این ساعات پیدا کنید تا تماشای این لحظات هیجان‌‌‌‏انگیز را از دست ندهید.

مطالب دیگر :

شهروند کانادایی نگران وضعیت مادرش در زندان چین

حلقه ازدواجی که پس ۸ سال به صاحبش رسید

چند راه ساده برای شیک و مدرن کردن خانه های قدیمی