کانادا

تقاضا از ترودو : آیا نخست‌‌‏وزیر کانادا درباره وضعیت حقوق بشر با همتای چینی‌‌‏اش گفتگو خواهد کرد؟

 آیا نخست‌‌‏وزیر کانادا درباره وضعیت حقوق بشر با همتای چینی‌‌‏اش گفتگو خواهد کرد؟

(Ping Shan :The Epoch Times)

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، ماه آینده برای اجلاس ۲۰۱۷ سران اَپک APEC به ویتنام می‌‌‏رود و با توجه به این که ممکن است در حاشیه این نشست با شی جین‌‌‏پینگ، رهبر چین هم ملاقات داشته باشد، بسیاری در کانادا امیدوار هستند که او موضوع حقوق بشر و همچنین موضوع یک زن اهل ونکوور را که در چین بازداشت شده است، مطرح کند.

« شون لی »، رئیس انجمن فالون دافای کانادا گفت : « سان چیان، شهروند کانادایی است که با گذرنامه کانادا به چین سفر کرد، اما به دلیل اعتقادش به روش معنوی فالون دافا، به مدت بیش از هشت ماه به طور غیرقانونی در چین بازداشت شده است. »

او در مصاحبه‌‌‏ای گفت : « تقاضا داریم که نخست وزیر تردوو با رهبر چین گفتگو کند و از حکومت چین بخواهد که سان چیان را بدون قید و شرط آزاد کنند، آزار و شکنجه فالون دافا را متوقف کنند و از برداشت اجباری اعضای بدن پیروان فالون دافا که برای سودجویی اعضای بدنشان برداشته می‌‌‏شود و آنها درطول این فرآیند کشته می‌‌‏شوند، جلوگیری کنند و به حقوق بشر احترام بگذارند. »

« سان چیان »، بانوی بازرگان متولد چین است که برای سرمایه گذاری به کانادا مهاجرت کرد و سپس شهروند کانادا شد. او شرکت « بجینگ لیدمن بیوچمیستری » را تأسیس کرد و از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ ، در فهرست هورن ریپورتز، در زمره ثروتمندترین افراد چینی قرار گرفت.

به گفته بستگانش سان در سال ۲۰۱۴ تمرین معنوی فالون دافا را که با بهبود و رشد اخلاقیات و نیز مراقبه همراه است، آغاز کرد. روشی که به او کمک کرد تا بیماری‌‌‏های مزمنش بهبود یابند.

فالون دافا که فالون گونگ نیز نامیده می‌‌‏شود، یک مدیتیشن و تمرین معنوی چینی است که از سال ۱۹۹۹ به شدت توسط رژیم کمونیستی چین مورد آزار و اذیت قرار گرفته است. پیروان این روش بازداشت، شکنجه و کشته می‌‌‏شوند و در بسیاری از موارد اعضای بدنشان در حالی که هنوز زنده هستند، به صورت غیرقانونی برای فروش برداشته می‌‌‏‌‌‏شوند. سیستم برداشت اجباری اعضای بدن با مجوز دولت، تبدیل به صنعتی چند میلیارد دلاری شده تا مقامات این کشور از آن به نفع خود سود ببرند.

سان، در ماه فوریه در محل اقامتش در پکن دستگیر و به بازداشتگاهی که به دلیل اِعمال وحشیانه‌‌‏ترین رفتارها با بازداشت شدگان مشهور است، فرستاده شد.

« تد فالک »، نماینده محافظه کار گفت که او معتقد است ترودو باید موضوع بازداشت سان کیان را ضمن حضورش در اجلاس اپک مطرح کند.

فالک در مصاحبه‌‌‏ای گفت : « به عنوان کانادایی، قویا به آزادی مذهب و آزادی بیان عقیده داریم و فکر می‌‌‏کنم نخست‌‌‏وزیر هنگامی که برای شرکت در چنین نشست‌‌‏هایی به خارج از کشور می‌‌‏رود، لازم است درمورد شرایطی نظیر این شهروند کانادایی که زندانی شده، با مقامات چینی رودررو شود. »

او افزود : « [آزار و شکنجه فالون گونگ] چیزی است که ما آن را به عنوان کانادایی محکوم می‌‌‏کنیم و فکر می‌‌‏کنیم که دولت چین باید بلافاصله زندانیان فالون گونگ را آزاد کند و اجازه دهد به خانه‌‌‏هایشان برگردند. »

« روبرت فالکون اوئِلِت »، نماینده لیبرال نیز اظهار داشت که معتقد است ترودو در صورت برخورد با رهبران چینی، موضوع حقوق بشر را مطرح خواهد کرد.

او گفت : « نخست وزیر هر کجا که می‌‌‏رود، به اعتباربخشی به مسائل حقوق بشر ادامه می‌‌‏دهد. مردم انتظار دارند که کانادا این مسائل را مطرح کند … بنابراین معتقدم که این مسئله را دوباره مطرح خواهد کرد. »

مشارکت با پکن

هنگامی که خبرنگار « اپک تایمز »، ۲۱ اکتبر در کنفرانسی مطبوعاتی در ادمونتون در رابطه با نقض حقوق بشر در چین و موضوع برداشت اجباری اعضای بدن تمرین‌‌‏کنندگان فالون گونگ پرسید، ترودو پاسخ داد که او همیشه مسئله حقوق بشر را مطرح می‌‌‏کند.

ترودو گفت : « کانادا همیشه صدای قدرتمند حقوق بشر در جهان خواهد بود. این چیزی است که کانادایی‌‌‏ها انتظار دارند، این همان چیزی است که دولت انتظار دارد، درعین حال این چیزی که جامعه جهانی انتظار دارد نیز هست. کانادا به گفتگو در مورد حقوق بشر ادامه خواهد داد. همچنان که در هر موقعیتی که تاکنون با رهبران چین نشست داشته‌‌‏ام، انجام داده‌‌‏ام. »

ترودو افزود که همزمان به دنبال ایجاد فرصت‌‌‏های اقتصادی و برقراری روابط اقتصادی نزدیک‌‌‏تری است که اغلب منجر به پیشرفت‌‌‏های قابل توجهی در زندگی شهروندان در هر دوسوی اقیانوس آرام می‌‌‏شود.

او گفت : « این تعامل به ما اجازه می‌‌‏دهد که همچنان بر روی بهبود وضعیت حقوق بشر اعمال فشار کنیم. »

کانادا حالا درحال مذاکره با پکن در مورد یک قرارداد تجارت آزاد بالقوه میان دو کشور است.

احترام به توافقات

« دیوید کیلگور »، نماینده سابق دولت کانادا در امور آسیا و اقیانوسیه که برای نخستین بار گزارش‌‌‏های مربوط به برداشت اجباری اعضای بدن در چین را مورد بررسی و تایید قرار داد، معتقد است که بایستی درباره ورود کانادا به چنین معامله‌‌‏ای محتاط بود و باور ندارد که این موضوع بتواند منجر به بهبود وضعیت حقوق بشر در این کشور کمونیستی شود.

کیلگور در مصاحبه ای گفت : « مسئله این است که دولت چین توافق‌‌‏نامه‌‌‏های تجاری را رعایت نمی‌‌‏کند، آنها به توافق‌‌‏هایشان در سازمان تجارت جهانی احترام نمی‌‌‏گذارند. تا آنجا که می‌‌‏بینم، آنها به هیچ‌‌‏یک از توافق‌‌‏نامه‌‌‏‌‌‏هایشان احترام نمی‌‌‏گذارند. »

او افزود : « لحظه‌‌‏ای که توافقی به نفع آنها نیست، به سادگی آن را نادیده می‌‌‏گیرند. فکر می‌‌‏کنم تجربه استرالیا و نیوزیلند و دیگر کشورها در این زمینه بسیار زیاد بوده است. »

کلیگور برای نمونه، به موردی از کالاهای صادراتی چین اشاره می‌‌‏کند که به‌‌‏وسیله نیروی کار زندانی و به صورت برده وار ساخته شده و در بازارهای آمریکای شمالی به فروش می‌‌‏رسند.

« چارلز لی »، شهروند آمریکایی پیرو روش فالون دافا که در سال ۲۰۰۳ توسط مقامات چینی در چین ربوده شد، سه سال در یک اردوگاه کار اجباری به سر برد و درآنجا به اجبار به تولید اقلامی مانند دمپایی هومر سیمپسون پرداخت. او پس‌‌‏از آزادی و بازگشت به ایالات متحده متوجه شد که این اقلام به طور گسترده در سراسر ایالات متحده به فروش می‌‌‏رسند.

کیلگور گفت : « نمی‌‌‏توانید با افرادی که برای انسان احترامی قائل نیستند و یا به حاکمیت قانون احترام نمی‌‌‏گذارند، تجارت کنید. »

مطالب دیگر :

برداشت غیر قانونی اعضای بدن چیست؟

چگونه می‏‌توانید از دست حسادت رها شوید؟

ویکتوریا، بهترین شهر کانادا برای زن‌‏ها؛ ویندزور بدترین