شن یون, فرهنگ و هنر

کارگردان فیلم : نمایش بی‌‌‌‏نظیر شن یون، راهی به سوی دستیابی به صلح روی زمین

تصویری از اجرای هنر‌‏های نمایشی شن یون در کلیولند آمریکا (Epoch Times)

 

برای « لیف بریستو »، کارگردان و تولید کننده فیلم، شن یون یادآور امکان دستیابی به صلح در این دنیا و یادآور قرن‌‌‌‌‏ها حضور باور‌‌‌‌‏های صلح آمیز است.

بریستو در دوره برقراری « کمیسیون حقیقت‌‌‌‏یابی و مصالحه » که در زمان بی‌‌‌‌‏عدالتی‌‌‌‌‏های آپارتاید به منظور ایجاد صلح به وجود آمد، از آفریقای جنوبی بازدید کرده بود. او معتقد است که اگر بتوانیم راهی برای باور به خودمان، باور به یکدیگر و راهی برای بخشش و رها کردن بیابیم، می‌‌‌‌‏توانیم بر تمام سختی‌‌‌‌‏هایی که تجربه کرده‌‌‌‌‏ایم چیره شویم.

بخشی از هدف هنر‌‌‌‌‏های نمایشی شن‌‌‌‌‏یون مستقر در نیویورک، نمایش باور‌‌‌‌‏های دیرینه و ارزشمند نیکخواهی، بردباری و هماهنگی میان آسمان و زمین است. شن‌‌‌‏یون هر ساله به سراسر دنیا سفر می‌‌‌‌‏کند و از طریق رقص کلاسیک چینی، برای تماشاچیان عظمت، زیبایی و ارزش‌‌‌‌‏های عمیق فرهنگ باستانی چین را به ارمغان می‌آورد.

بیشتر بخوانید : قدرت شفا‌‌‌‌‏دهندگی هنرهای نمایشی

بریستو، در ۱۱ سال گذشته چندین بار به تماشای نمایش شن‌‌‌‌‏یون رفته است و در طی این سال‌ها شاهد رشد هنری سریع آن بوده است.

او در مورد اجرا در کلیولند آمریکا گفت : « خیلی شگفت انگیز بود … از سال ۲۰۰۶ نمایش را دیده‌‌‌‌‏ایم. با دیدن روند پیشرفت آن فکر می‌‌‌‌‏کنم این نمایش منحصر به فرد است. »

برستو که کارگردان  فیلم‌‌‌‌‏های بلند است می گوید که روند و سرعت نمایش عالی بود و فن آوری صفحه دیجیتالی پشت رقصندگان نمایش را به سطحی بالا سوق داده است.

پس‌‌‌‏زمینه دیجیتالی متحرک که منحصر به نمایش‌‌‌‌‏های شن‌‌‌‌‏یون است، هم مکمل رنگ‌های لباس‌‌های محلی و هم در تعامل با رقصندگان است و همانند صحنه‌‌‌‌‏ای واقعی و زنده به نظر می‌‌‌‌‏رسد.

برستو افزود : « زمانبندی دقیق برای رقصندگان که از صحنه نمایش به صفحه دیجیتالی پرواز می‌‌‌‌‏کنند و دوباره ناگهان بر روی صحنه ظاهر می‌‌‌‌‏شوند و به نقش خود ادامه می‌‌‌‌‏دهند خیلی پیچیده است. دقت کار از هر نمایش دیگری بالاتر است. در واقع در نمایش‌‌‌‌‏های دیگر چنین دقتی در زمان‌‌‌‌‏بندی وجود ندارد. »

بیشتر بخوانید : خرد بی‌‌‌‌‌‏نظیر تدبیرگر دوران باستان

وب سایت شن یون نوشته است که طرح‌های دیجیتالی، از مراتع وسیع تا شکوه قصر‌‌‌‌‏های سلسله تانگ، از میدان‌‌‌‌‏های نبرد پر گرد و غبار تا سواحل گرمسیری، قله‌های خوش منظره هیمالیا و دلتای رود زرد را به نمایش در آورده و صحنه را گسترش داده و به مکانی دیگر تبدیل می‌‌‌‌‏کند.

بریستو، این گروه از هنرمندان را به خاطر اهمیت زیادی که برای اجرای خود قائل هستند و به صورت زیبایی آن را با رقص مخلوط می‌کنند، مورد ستایش قرار داد.

او کار هنرمندان در داشتن پشت صحنه‌‌‌‌‏ای که ابعاد نمایش را وسیع‌‌‌‌‏تر می کند و به صورت زیبایی آنرا با رقص مخلوط می‌کنند ستود.

شن یون، رقص و موسیقی کلاسیک چینی

لیف بریستو، کارگردان، پس از دیدن نمایش شن‌‏یون، از زیبایی آن می‌‏گوید. (NTD Television)

او افزود : « فکر می‌کنم صحنه نمایش پشت، با تمام رنگ‌‌‌‌‏های صحنه متناسب است و به گونه‌‌‌‌‏ای می‌‌‌‌‏تواند مشخصه این نمایش باشد. زیبایی و گوناگونی لباس‌ها نیز باشکوه و مجلل هستند. رنگ‌های به کاربرده شده در هر دوی اینها یک کار متفاوت بروی صحنه نمایش ایجاد می‌کند. این رنگ‌ها یکدیگر را تکمیل کرده و هر رنگی اجرا را به سمت و سوی متفاوتی سوق می‌دهد. رنگ‌ها و رقص‌ها در صحنه باعث مجذوب شدن بینندگان می‌شوند. »

« وقتی به طور کلی به نمایش نگاه می‌کنید، همه چیز از صحنه، نور و لباس‌‌‌‌‌‏ها بی‌‌‌‌‏نظیرند. در دنیا نمایش‌های زیادی با این سطح لباس و کار تکنیکی و مهارت اجرا وجود ندارد … شاهکار است. »

اما بریستو در ورای زیبایی ظاهری نمایش، از عمق معنوی آن می‌‌‌‏گوید : « شن یون همواره سال به سال آرامش روحی، صلح و باور به قدرتی بالاتر را نشان می‌دهد که از زمان باستان در چین و هم‌چنین سایر فرهنگ‌ها و تمدن‌ها آورده شده است … روح فرد را به اوج می‌‌‌‌‏برد. »

زیبایی و تنوع لباس‌‌‌‌‌‏ها خیلی باشکوه و مجلل است.

بریستو معتقد است که اغلب تماشاچیان برای لذت بردن از نمایش، نشاط و تجربه‌ ساعاتی از پاک شدن و تعالی روح و ذهنشان به دیدن نمایش می‌‌‌‌‏آیند. شن‌‌‌‌‏یون حس معنوی افراد را بالا می‌‌‌‌‏برد که از باور‌‌‌‌‏ها و اعتقادات شخصی فراتر می‌‌‌‌‏رود و حس مشترکی از صلح، آزادی و بردباری را با خود به همراه دارد.

او می‌‌‌‏گوید : « اگر به روند دستیابی به صلح طی چند هزار سال توجه کنیم، آنگاه چه این عقیده ما باشد یا دیگران باید آنرا بپذیریم و به آن احترام بگذاریم. فکر می‌کنم این نمایش باعث بالا رفتن قدرت تحمل و بردباری در جهان می‌شود. آنوقت دنیا خیلی بهتر از آنچه اکنون است می‌‌‌‌‏شود. »

پنج تور شرکت نیویورکی هنرهای نمایشی شن یون، به طور همزمان در اطراف دنیا به اجرای نمایش می پردازند. برای اطلاعات بیشتر به وب‌‌‌‏سایت شن یون مراجعه کنید.

هنرهای نمایشی شن یون از ۲۸ فوریه تا ۲ مارس در تورنتو به اجرای نمایش می‌‌‌‌‌‏پردازد.

Four Seasons Centre for the Performing Arts

برای تهیه بلیط می‌‌‌‌‌‏توانید به وب سایت شن‌‌‌‌‌‏یون مراجعه کنید :

http ://www.shenyun.com/gta

 

در اپک تایمز اجرای هنر‌‌‌‌‏های نمایشی شن یون را رویداد فرهنگی مهمی در عصر کنونی می‌‌‌‏دانیم و با افتخار نظرات بینندگان را پوشش می‌‌‌‌‏دهیم.

مطالب بیشتری درباره شن‌‌‌‏یون بخوانید