فرهنگ و هنر

چگونه ارکستر سمفونیک شن‌‌‌‌‌‌‏یون تماشاچیان را به وجد می‌‌‌‌‏آورد

ارکستر سمفونی شن یون

اجرای ارکستر سمفونی شن یون در سالن روی تامسون هال تورنتو، ۱۱ اکتبر ۲۰۱۷ (Evan Ning/The Epoch Times)

« ارکستر سمفونی شن‌‌‌‌‌‌‏یون » پس‌ ‌‌‌‌‌‏از چندین هفته اجرا در آسیا به تورنتو آمد تا علاقمندان موسیقی و آواز‌‌‌‌‌‌‏های آرامش‌‌‌‌‌‌‏بخشش از برنامه آن لذت ببرند و در حال حاضر تور خود را در برخی شهر‌‌‌‌‏های آمریکای شمالی ادامه می‌‌‏دهد.

امسال برنامه، روز چهارشنبه ۱۱ اکتبر، ساعت ۸ شب، در « روی‌‌‌‌‌‌‌‏تامسون هال » تورنتو، برگزار شد.

۱۱ اکتبر سال گذشته که این ارکستر در روی تامسون هال تورنتو به اجرا پرداخت، هنگامی که ارکستر آهنگ‎‌‌‌‌‌‌‏های اصلی شن‌‌‌‌‌‌‏یون و نیز  شاهکار بی‌‌‌‌‌‌‏نظیر موسیقی کلاسیک غربی‌‌‌‌‌‌‏اش را می‌‌‌‌‌‌‏نواخت، مورد تشویق بی‌‌‌‌‏نظیر تماشیاچیان قرار گرفت.

در پایان کنسرت، حضار ایستادند و آنچنان قدرشناسانه تشویق کردند که ارکستر در انتها به‌‌‌‌‏جای یک‌‌‌‌‌‌‏بار، سه بار به اجرای قطعه دعوت شد.

موسیقی منحصربه فرد شن‌‌‌‌‌‌‏یون ترکیبی از آلات موسیقی سنتی چینی است که با ارکستر کامل غرب به صورتی ماهرانه تلفیق شده است.

سال گذشته، چهارمین سال متوالی بود که « کانسیگلیو دی نینو »، سناتور بازنشسته کانادایی ، در کنسرت ارکستر سمفونی شن‌‌‌‌‌‌‏یون شرکت کرده بود. برای آقای دی نینو، آن یک موسیقی‌‌‌‌‌‌‏ معمولی نبود.

بیشتر بخوانید : ارکستر سمفونیک شن یون، نو‌‏آوری در موسیقی کلاسیک

« کانسیگلیو دی نینو »، سناتور بازنشسته کانادایی (NTD Television)

او به تلویزیون ان‌‌‌‌‌‌‏تی‌‌‌‌‌‌‏دی گفت : « نوای این موسیقی گاهی ملکوتی است. واقعا می‌‌‌‌‌‌‏توان جان آنچه را که این ارکستر سعی در خلق آن دارد، احساس کرد. آنچه که این آلات و موسیقی چینی می‌‌‌‌‌‌‏آفرینند، فضایی آسمانی است.

« مایکل وینسنت »، آهنگساز، کارشناس موسیقی و بنیانگذار و مدیرعاملِ « لودویگ وان »، شبکه‌‌‌‌‌‌‌‌‏ای از وب سایت‌‌‌‌‌‌‌‌‏های موسیقی کلاسیک در کانادا، ترکیب زیبای آلات موسیقی غربی و شرقی را در ارکستر ستایش کرد.

او گفت : « رهبری ارکستر به‌‌‌‌‌‌‏طور خاصی خوب بود و بسیار تحت تأثیر آن قرار گرفتم. »

شن یون

« مایکل وینسنت »، آهنگساز، کارشناس موسیقی (NTD Television)

« مانون لوپاون » خانم مسنی که سال پیش‌‌‌‌‌‌‏ هم به کنسرت آمده بود، گفت : « ارکستر سمفونی شن‌‌‌‌‌‌‏یون حقیقتا بهترین است. به شما می‌‌‌‌‌‌‏گویم که این ارکستر در جهان بهترین است. امیدوارم که سالی پس‌‌‌‌‌‌‏از سالی دیگر در این کنسرت حضور یابم تا این که ۱۰۵ ساله شوم. من با شنیدن آن گریستم… بسیار زیباست و می‎شود لمسش کرد. »

موسیقی برای روح و جان

اجرای ارکستر برای  خانم « فرانکا بورگیا » که نقاش است، بسیار تکان دهنده بوده است. او گفت : « ارکستر سمفونی شن‌‌‌‌‌‌‏یون، موسیقی کلاسیک را به سطحی دیگر می‌‌‌‌‌‌‏برد. در آن صلح و آرامش وجود دارد. قدرت وجود دارد … و آن درون فرد را پالایش می‌‌‌‌‌‌‏کند و روبراهتان می‌‌‌‌‏کند. »

خانم « میمی مارتینسکی »، نویسنده، گفت که مشاهده ارکستر برای او بسیار خاص بوده و ارکستر شن‌‌‌‌‌‌‏یون را « موسیقی روح » نامید. خانم مارتینسکی، به طور خاص، در مورد  ساز « ارهو دو زهی » هم اظهار نظر کرد و اشاره کرد که موسیقی بسیار محرک و مهیج است.

او افزود : « واقعا فرد را به زمان و مکانی دیگر منتقل می کند. بسیار آسمانی است و می‌‌‌‌‌‌‏توانید آن را در قلب و روح خود احساس کنید. چیزی بسیار عمیق و تکان‌‌‌‌‌‌‏دهنده است. »

« لاوری ایوانس »، که در صنعت بهداشت مدیر است، تجربه‌‌‌‌‌‌‏ای الهام بخش درمورد اجرا داشت. او گفت : « شگفت‌‌‌‌‏انگیز  و با روحی غنی بود. قلب‌‌‌‌‌‌‏های ما گشوده هستند و واقعا خوشحالیم که به اینجا آمدیم. بسیار زیبا بود. »

خانم ایوانس، که در دوره نقاهت پس‌‌‌‌‌‌‏از یک تصادف رانندگی به‎سر می‌‌‌‌‌‌‏برد، همچنین گفت که احساس کرده موسیقی اثری شفابخش دارد.

بنابرنوشته وب‌‌‌‌‌‌‏سایت شن‌‌‌‌‌‌‏یون، مردمان باستان چین عقیده داشتند که موسیقی قدرت التیام دارد. درواقع طبیعت پزشکی چینی از طبیعت موسیقی چین سرچشمه گرفته است.

خانم ایوانس، ادامه داد : « واقعا پی بردم که برای ذهن و قلبم شفا دهنده است و می‌‌‌‌‌‌‏توانستم تمدد اعصاب کنم؛ در این لحظه واقعا همچون وسیله بالابرنده‌‌‌‌‌‌‏ای است که به دنبال آن می‌‌‌‌‏گشتم. »

« جان آدامسون »، مدیر اجرایی سابق یک شرکت اپرا هم عقیده دارد که انرژی زیادی که از صحنه می‌‌‌‌‌‌‏آمد را احساس می‌‌‌‌‏کرد.

او گفت : « این ارکستری بسیار بزرگ است و قطعاتی که آنها  انتخاب کرده اند شورانگیز هستند. »

مطالب دیگر :

اوضاع بازار مسکن تورنتو همچنان در حال تغییر

داستان کوتاه از آنچه چین بیش از همه پنهان می‌‌‏کند