فرهنگ و هنر, کانادا

نمایش حیرت انگیز و زیبای « شن یون » به تورنتو باز می‌‌‏گردد

این روزها، تبلیغات نمایش‌‌‏های شن‌‌‏یون را در هر جایی تقریبا می‌‌‏بینیم؛ تصاویر و ویدئوهایی درخشان و رنگارنگ رقص‌‌‏های متنوع و یک خانم چینی که انگار در هوا پرواز می‌‌‏ کند. اما شن‌‌‏یون واقعا چیست؟

شن یون چیست؟

رقص، نقطه مرکزی شن‌‌‏یون است؛ رقص‌‌‏های کلاسیک و قومی چینی از قومیت‌‌‏های مختلف چینی که همراه با ارکستری زنده که ترکیبی از ابزار و آلات موسیقی غربی و چینی است. همه اینها به همراه لباس‌‌‏های رنگارنگ سنتی و پس زمینه‌‌‏ای متحرک که هنرمندان نمایش با آنها ارتباط برقرار می‌‌‏کنند، تکمیل می‌‌‏شود. شن یون شامل لحظاتی عمیق همراه با اپرای چینی که با ابزار موسیقی دو سیم « آرهو » اجرا می‌‌‏شود نیز هست. درست مثل سفری می‌‌‏ماند که همراه با لبخند دو مجری که به زبان انگلیسی و چینی صحبت می‌‌‏کنند همراه می‌‌‏شود.

شن یون، توسط گروهی از چینی‌‌‏ها در سال ۲۰۰۶ در نیویورک تاسیس شد؛ توسط افرادی که بدلیل آزار و اذیت شدن توسط رژیم کمونیستی در چین، از چین گریختند. پیش زمینه آن خیلی متفاوت از داستان دانشمندان یونانی در قرن بیست و یکم نیست که از امپراتوری مهاجم عثمانی فرار کردند و فرهنگ سنتی خودشان را در سواحل ایتالیا بنا نهادند. به همین خاطر این طور به نظر می‌‌‏رسد که چین باستان دوباره متولد شده است اما نه در چین، بلکه در آمریکا.

رقص کلاسیک چینی چیست؟

ممکن است با رقص‌‌‏ کلاسیک باله آشنا باشید که کمتر از ۴۰۰ سال پیش در زمان پادشاه فرانسه، لویی چهاردهم بوجود آمد. این درحالی است که رقص‌‌‏های کلاسیک چینی که همچون عتیقه‌‌‏ای ارزشمندند، تاریخشان به زمان بسیار دوری پیش از آن، به دوره امپراتوران چینی و حداقل سه هزار سال قبل بر می‌‌‏گردد. تصور کنید که مجسمه‌‌‏های یونان یا مصر باستان در یک موزه زندگی می‌‌‏کنند و برای شما فرم‌‌‏های رقص فرهنگ‌‌‏های پیشرفته خودشان را که هم اکنون از بین رفته‌‌‏اند، نشان می‌‌‏دهند. این به ما می‌‌‏گوید که شن یون از ارزش های باستانی بسیاری برخوردار است.

سینتیا پیناگوا، رقصنده باله و رقص‌‌‏های فولکوریک و قومی، وقتی در سال ۲۰۱۸ در مرکز لینکلن در شهر نیویورک شوی شن یون را دید، گفت : »من واقعا آن را دوست داشتم، انگار هیپنوتیزم شده بودم. به عنوان یک رقصنده و مربی رقص، انگار در این دنیا نبودم، بخاطر شکوه زیبایی، فرهنگ و همچنین مهارت‌‌‏های تکنیکی آنها که کاملا بی نقص بودند… تاریخ، معنویت، همه چیز آنجاست. »

آتول ویلوگبای اوم، رقصنده مشهور سابق باله، وقتی در سال ۲۰۱۷ در ملبورن استرالیا، اجرای شن یون را دید گفت : « همانند یک جادو است. این چهارمین بار است نمایش‌‌‏های شن یون را می‌‌‏بینم و نمی‌‌‏توانم باور کنم که چقدر آنها کامل هستند. نمی‌‌‏خواستم دوباره بیایم و آن را ببینم چرا که نمی‌‌‏توانستم این حقیقت را که چقدر کامل هستند را بپذیرم، انگار حسودیم می‌‌‏شد. کاش می‌‌‏توانستیم چنین کمالی را در باله کلاسیک هم بیاوریم. ما تلاشمان را کردیم ولی به آنجا نرسیدیم. »

رقص کلاسیک چینی، سیستم و مدرسه رقص مخصوص خودش را دارد و شامل مجموعه خیره کننده‌‌‏ای از پرش، جهش، تکنیک‌‌‏های همراه با غلتیدن، و حرکات دشوار فیزیکی است – اینطور به نظر می‌‌‏رسد که منشا بسیاری از تکنیک‌‌‏های تماشایی اکروباتیک و ژیمناستیک چینی است که احتمالا شما در جاهای دیگر تماشا کرده‌‌‏اید. همچنین رقص کلاسیک چینی شامل حرکاتی ترکیبی است که شما احتمالا جای دیگری آنها را ندیده‌‌‏اید. این حرکات خودشان را در داستان‌‌‏های نمایشی نشان می‌‌‏دهند- چیزی شبیه ترکیبی از باله و شکسپیر است : وقار و زیبایی و ظرافت در فرم انسانی از یک سو، و از سوی دیگر، نمایشنامه‌‌‏های رولیکس که می‌‌‏تواند به شدت دراماتیک یا خنده دار باشند.

تیم الن، کمدین و بازیگر معروف که در سال ۲۰۱۷ در لس آنجلس از این نمایش دیدن کرد، گفت : « من حسی از شوخ طبعی را تجربه کردم، به نظر می‌‌‏رسد این نمایش مختص فرهنگ خاصی نیست. کمدی، کمدی است و من موسیقی کمدی‌‌‏اش را دوست دارم و می‌‌‏توانم بگویم وقتی چیزی خنده دار است می‌‌‏تواند بخنداند حتی اگر چینی نتوانم صحبت کنم و این کاملا شگفت انگیز است. »

حدود نیمی از برنامه‌‌‏های نمایش، ما را به داستانها و حکایات برگرفته از رمان‌‌‏هایی از افسانه‌‌‏های قدیمی مربوط به قهرمانان آن زمان‌‌‏ها می‌‌‏برند . تلخ‌‌‏ترین بخش این برنامه می‌‌‏تواند مربوط به صحنه هایی باشد که وضعیت حاضر در چین را تشریح می‌‌‏کند؛ جایی که تمرین کنندگان صلح جوی « فالون دافا » در چین کمونیست مورد آزار و اذیت قرار می‌‌‏گیرند.  کاردینال جوزف زین زو کیون از کلیسای کاتولیک هنگ کنگ، که در سال ۲۰۱۷ این نمایش را در تایوان دید، گفت : ” تمرین کنندگان مورد اذیت و آزار قرار گرفته فالون دافا در چین، حقیقت را می‌‌‏گویند، اما این کار را به شیوه صلح آمیز انجام می‌‌‏دهند. آنها امیدوارند که حتی کسانی که مرتکب اشتباه شده‌‌‏اند در نهایت بتوانند متوجه اشتباه خود بشوند و از آن دوری کنند. این نحوه بیان آزار و شکنجه، با کشمکش‌‌‏ها و مبارزات قدرتی سیاسی فرق می‌‌‏کند؛ آنها به باورهای خود پایبند هستند. »

نمایش‌‌‏های زیبای شن‌‌‏یون، دارای محتوای فرهنگ ۵۰۰۰ ساله چین است که فرهنگی جهانی بوده است همانطور که ما شاهد توسعه بخش‌‌‏هایی از این عناصر فرهنگی در هنرهای باله و هنرهای رزمی در هر نقطه جهان هستیم. ورای فرهنگ خاصی بودن این نمایش، آن را تبدیل به نمایشی دلپذیر برای همه انسان‌‌‏ها با هر فرهنگی در سراسر دنیا نموده است. شن یون، جایی است که هنر ناب و زیبا با زبان زیبای هنر رقص و موسیقی صحبت می‌‌‏کند. شن یون، لایه جدیدی از فرهنگی را نشان می‌‌‏دهد که مردم بسرعت آن را به عنوان نمایشی زیبا و عالی می‌‌‏شناسند.

این نمایش به زودی از ۲۶ تا ۳۱ ماه مارس ۲۰۱۹ در شهر تورنتو در سالن  Four Seasons Centr، هشت اجرا خواهد داشت. علاقه‌‌‏مندان می‌‌‏توانند برای تهیه بلیط به سایت زیر مراجعه نمایند :

www.shenyun.com

مطالب دیگر :

نماینده پارلمان کانادا : ابعاد معنوی شن یون غنی و ژرف است

زوج ایرانی کانادایی : به ایرانیان توصیه می‌‌‌‏کنیم که شن یون را ببینند

تورنتو تا چند روز دیگر میزبان ارکستر سمفونی بی نظیر شن یون خواهد بود