فرهنگ و هنر

آنجلینا جولی روایتگر جنایات کمونیست‌های کامبوج

آنجلینا جولی روایتگر جنایات کمونیست‌های کامبوج

آنجلینا جولی روایتگر جنایات کمونیست‌های کامبوج

آنجلینا جولی به زودی به کانادا می‌رود تا هنگام نمایش فیلم خود در جشنواره فیلم تورنتو حضور داشته باشد. فیلم « اول پدرم را کشتند » به کارگردانی جولی، روایت‌گر نسل‌کشی خمرهای سرخ در کامبوج است. این فیلم از کتاب خاطراتی به همین نام نوشته یک فعال حقوق بشر کامبوجی به نام لونگ آونگ اقتباس شده است.

خِمِرهای سُرخ نام گروهی کمونیستی بود که از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۹ میلادی بر کشور کامبوج حکومت می‌کرد. این حکومت برآمده از حزب کمونیست کامبوج ، منجر به نسل‌کشی و قتل‌عام حدود دو میلیون نفر شد که یک‌چهارم کل جمعیت کامبوج را شامل می‌شد. رژیم خِمِرهای سُرخ با حمله ارتش ویتنام سقوط کرد.

رهبران خمرهای سرخ تمام مردم را به کار اجباری در مزارع مجبور می‌کردند و مظنونان را مورد شکنجه قرار می‌دادند و یا می‌کشتند. از میان آنها پل پوت شناخته‌شده‌تر بود.

ریشه‌‌‌‌‌‏های تاریک به‌‌‌‌‏وجود آمدن کمونیسم

هجده سال گذشت : آزار و شکنجه روش معنوی فالون گونگ در چین

در کتاب « نُه شرح و تفسیر درباره حزب کمونیست » ذکر شده که به تحریک و تشویق نخست‌وزیر پیشین چین، حزب کمونیست کامبوج (خِمرهای سرخ) بی‌رحمانه‌ترین و وسیع‌ترین کشتار روشنفکران را در این کشور آغاز کردند. آنهایی که به آزاداندیشی متهم می‌شدند می‌بایست اصلاح شده تا از لحاظ روحی و جسمی نابود و ریشه‌کن شوند. از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۸ یک چهارم جمعیت کامبوج کشته شدند. علت کشتن بعضی از آنها تنها اثر جای عینک باقیمانده بروی بینی‌شان بود.

 پس از پیروزی حزب کمونیست کامبوج در سال ۱۹۷۵ پل پات، سوسیالیسم (بهشتی در جوامع بشری !) که در آن هیچ‌گونه اختلاف طبقاتی، تقسیمات شهری و روستایی و واحد پول و تجارتی وجود ندارد را پایه‌گذاری کرد. در انتها نهاد خانواده گسسته شد و جای خود را به تیم‌های کار گروهی مردانه و تیم‌های کار گروهی زنانه داد. کارگران همگی مجبور می‌شدند به طور گروهی کار کرده و غذا بخوردند و همگی لباس یکسان سیاه‌رنگ انقلابی و یا یونیفرم نظامی به‌تن ‌کنند. زن و شوهر‌ها تنها می‌توانستند یکبار در هفته و آن‌هم با کسب اجازه یکدیگر را ملاقات کنند.

آنجلینا جولی، هنرپیشه و کارگردان آمریکایی، یک سال پس از شروع فیلمبرداری فیلم « اول پدرم را کشتند » در مراسم اکران این فیلم در کامبوج شرکت کرد. نمایش این فیلم با مراسمی در معبد بزرگ و قدیمی « آنگکور وات »، که بزرگ‌ترین بنای مذهبی جهان به حساب می‌آید برگزار شد. در این مراسم پادشاه کامبوج و بسیاری از بازماندگان قتل عام دوران خمرهای سرخ در کامبوج حضور داشتند.

جشنواره فیلم تورنتو سکوی پرتاب اصلی فیلم‌ها برای رسیدن به جایزه اسکار است. از این روی ستارگان هالیوود با حضور در این جشنواره خیلی پیش از مراسم اسکار فیلم خود را به عنوان یکی از مدعیان این جایزه مطرح می‌کنند. این جشنواره از ۱۶ تا ۲۶ شهریور (۷ تا ۱۷ سپتامبر) برگزار می‌شود.

مطالب دیگر :

برداشت غیر قانونی اعضای بدن چیست؟

زنی مسن با استفاده از زباله، زندگی خود را وقف ساخت خانه برای فقرا کرد

راه‌‌‌‏کارهایی برای کاهش مصرف شکر و شیرینی‌‌‌‏جات در خانواده