شن یون, فرهنگ و هنر, کانادا

آغاز اجراهای جهانی « شن‌‌‏یون »؛ درباره این نمایش چه می‌‌‏دانیم؟

آغاز اجراهای جهانی «شن‌‌‏یون»؛ درباره این نمایش چه می‌‌‏دانیم؟

(shenyun.com)

نمایش بزرگ « شن یون » که با به تصویر کشیدن ارزش‌‌‌‌‌‌‌‏ها و فرهنگ سنتی چین، تاکنون توجه میلیون‌‌‌‌‌‌‌‏ها نفر در سراسر جهان را به خود معطوف کرده و آنان را تحت تأثیر قرار داده است، در اوایل ماه ژانویه قرار است دوباره به کانادا باز گردد و برای علاقمندانش به اجرا درآید.

این نمایش بین‌‌‏المللی، پیش‌‌‌‌‌‌‌‏ از این چندین بار در مناطق مختلف کانادا همچون شهرهایی از انتاریو و کبک به اجرا پرداخته، اما شاید هنوزبسیاری از مردم ندانند که این نمایش خاص درباره چیست، چه معنایی دارد و جزئیات آن به چه شکل است.

طبق نوشته وب‌‌‌‌‏سایت شن‌‌‌‌‏یون، « شن » به معنی الهی یا الوهیت است و« یون » به معنای احساس یا ریتم است. تصور کنید که موجودات زیبای آسمانی از آسمان بیایند و در مقابل چشمان‌‌‌‌‏تان به رقص درآیند ! « شن‌‌‌‌‏یون » بدین معناست : « زیبایی موجوداتی آسمانی که می‌‌‌‌‏رقصند ». خارق‌‌‌‌‏العاده است، نه؟

در طول بیش‌‌‌‌‏از دوساعت اجرای « شن‌‌‌‌‏یون »، به سفری دردوران باشکوهی ازتاریخ چین باستان و نیز سده‌‌‌‌‏های اخیرش خواهید رفت. در این سفر با داستان‌‌‌‌‏های باستانی و افسانه‌‌‌‌‏های قدیمی و سنت‌‌‌‌‏های قومی و محلی این سرزمین همراه خواهید شد. تبه‌‌‌‌‏کاران و قهرمانان داستان‌‌‌‌‏ها روی صحنه می‌‌‌‌‏آیند و نقش‌‌‌‌‏شان را ایفا می‌‌‌‌‏کنند، درحالی‌‌‌‌‏ که همزمان از رقص کلاسیک چینی، اجرای زنده موسیقی و پس‌‌‌‌‏زمینه‌‌‌‌‏های دیجیتال خیره کننده آن لذت می‌‌‌‌‏برید.

افرادی که این نمایش را دیده‌‌‏اند می‌‌‏گویند که باید از این نمایش انتظار تجربه‌‌‌‌‏ای متفاوت داشت؛ تجربه‌‌‌‌‏ای که شبیه هیچ برنامه نمایشی دیگری نیست. نه تنها مفرح است، بلکه غنی والهام بخش نیز هست.

رقص کلاسیک چینی

رقص کلاسیک چینی پیشینه‌‌‌‌‏ای طولانی به قدمت هزاران سال دارد و به طورمداوم نسل به نسل در دربارهای امپراتوری ونیز تئاتر و اپرای چین باستان منتقل شده است.

ازهر دوره و سلسله‌‌‌‌‏ای، خردی عمیق درونش رسوخ کرده تا تبدیل به سیستمی کامل از رقص شود. سیستمی کامل که اصول زیبایی شناسی سنتی را دربردارد و از حرکات موزون منحصربه فرد، ریتم ومعنای درونی برخوردار است.

رقص کلاسیک چینی ازسه بخش اصلی تشکیل شده است : وضعیت ایستایی، فرم و مهارت تکنیکی.

به غیر ازتعلیمات کامل در اصول و مبانی، این نوع رقص آموزش‌‌‌‌‏های منظم حرکات و موقعیت قرارگیری را نیز شامل می‌‌‌‌‏شود، همچنین پرش که بسیار دشوار است و نیز تکنیک‌‌‌‌‏های جهش و چرخش. پس می‌‌‌‌‏توان گفت که در کنار باله، رقص کلاسیک چینی یکی از جامع‌‌‌‌‏ترین سیستم‌‌‌‌‏های رقص درجهان است.

موسیقی شن‌‌‌‌‏یون

آیا امکان این وجود دارد که بتوان میان اصوات متناقض شرقی وغربی هارمونی ایجاد کرد؟ خیلی‌‌‏ها تلاش کردند و شکست خوردند.

اما ارکستر هنرهای نمایشی « شن‌‌‌‌‏یون » موفق به انجام این کار شده است و توانسته است این دوسیستم را برای ایجاد صدایی جدید وهماهنگ یکپارچه کند. این خصوصیتی است که ارکستر هنرهای نمایشی « شن‌‌‌‌‏یون » را منحصر به فرد می‌‌‌‌‏کند.

نحوه کارکرد آن این‌‌‌‌‏گونه است :

ارکسترغربی نقش پایه را ایفا می‌‌‌‌‏کند، درحالیکه آلات موسیقی سنتی چینی ملودی‌‌‌‌‏ها راهدایت می‌‌‌‌‏کنند. صدای تولید شده منحصر به فرد و بسیار گوش‌‌‌‌‏نواز است به طوری که هم عظمت یک ارکسترغربی و هم حس متمایز تمدن پنج هزار ساله چین را به یک‌‌‌‌‏باره بیان می‌‌‌‌‏کند.

سازهای چینی عبارتند از : آرهو، دیزی، پیپا و سونا

آلات موسیقی چینی، بسته به نوع ماده‌‌‌‌‏ بکار رفته در ساخت‌‌‏شان به هشت دسته تقسیم شده‌‌‌‌‏اند : فلزی، سنگی، سفالی، پوستی، ابریشمی، چوبی، کدویی و بامبو. در مجموع این هشت دسته « بایین » یا « هشت صدا » نامیده می‌‌‌‌‏شوند.

تمام مواد استفاده شده برای ساخت این سازها از طبیعت گرفته شده و اهمیت و نماد گرایی هر یک از آنان به منشا طبیعی آنان گره خورده است. با این که سرشت و طبیعت هر یک از این آلات موسیقی به شدت با هم متفاوت است، اما در عین حال با تاثیر متقابل بر روی هم، اصواتی خوش‌‌‌‌‏آوا ایجاد می‌‌‌‌‏شود که شنونده را شگفت‌‌‌‌‏زده می‌‌‌‌‏کند.

احساسات و هیجاناتی که این سازها قادر به انگیزش آن هستند، در عین ظرافت و لطافت، پیچیده نیز هستند و بواسطه چیره‌‌‌‏دستی نوازنده، هرگونه احساسات انسانی را می‌‌‌‏توان با آنان تجسم کرد.

لباس‌‌‌‏های شن‌‌‌‏یون

در هر قسمت از نمایش شن‌‌‌‏یون، رقصندگان با لباس‌‌‌‏های متنوع و با رنگ‌‌‌‏های درخشان به صحنه می‌‌‌‏آیند که منظره‌‌‌‏ای پرزرق و برق از پوشش رنگین‌‌‌‏کمانی و پر زیور از سلسله تانگ را به نمایش می‌‌‌‏گذارند.

جامه‌‌‌‏های بلند اژدهای باشکوه، تاج‌‌‌‏های ققنوس‌‌‌‏وار و شنل‌‌‌‏های ابروباد؛ از سربندها و رداهای رسمی و موقر تا زره‌‌‌‏ها و کلاه‌‌‌‏خودهای جنگی؛ لباس‌‌‌‏های سنتی یقه مورب سلسه هان تا لباس‌‌‌‏های اقوامی از منشوری، تبت، دای، مغول و اویغور، همه و همه را بر تن رقصندگان و بازیگران این نمایش بی‌‌‌‏نظیر خواهید دید.

هنرمندان بخش لباس شن‌‌‌‏یون، طرح‌‌‌‏های بی‌‌‌‏شماری را ازلباس‌‌‌‏های سنتی امپراطوران، وزرا و ژنرال‌‌‌‏ها تا لباس مردم عامه، جمع‌‌‌‏آوری کرده‌‌‌‏اند. آنان از رنگ‌‌‌‏های روشن برای دوخت استفاده کرده و هر فصل نیز صدها قطعه لباس را دوباره از نو خلق می‌‌‌‏کنند.

این طراحان در همه جزئیات توجه دقیقی به خرج داده و نتیجه کارشان اثر هنری الهام بخش با ظرافتی بی‌‌‌‏همتا است. تأکید آنان بر روی ایجاد هماهنگی، کنتراست و تعادل بوده و هدفشان آن طور که دیده می‌‌‌‏شود، ارائه لباسی معتبر از فرهنگ سنتی الهام گرفته از چین و اثری در حد کمال است.

پس‌‌‌‏زمینه نمایش شن‌‌‌‏یون

گروه ساخت پس‌‌‌‏زمینه دیجیتالی شن‌‌‌‏یون، با استفاده از فن‌‌‌‏آوری‌‌‌‏های پیشرفته گرافیکی، صحنه‌‌‌‏های متحرک زنده‌‌‌‏ای را در پس‌‌‌‏زمینه صحنه نمایش خلق می‌‌‌‏کنند که با توالی پشت سرهم، صحنه‌‌‌‏هایی زیبا را پیش روی مخاطبان قرار می‌‌‌‏دهد. صحنه‌‌‌‏هایی که گویی در آنها بهشت و زمین یکی هستند.

این منظره‌‌‌‏های دیدنی با الهام از تاریخی پنج هزارساله، جغرافیای چند وجهی چین، جامعه، مناطق و سلسله‌‌‌‏هایش را نشان می‌‌‌‏دهند. برخی از صحنه‌‌‌‏ها حتی ازاین جهان هم فراترمی‌‌‌‏روند و به قصری آسمانی، جایی که در آن فرشتگان درمیان ابرهای آسمانی می‌‌‌‏رقصند و یا جایی شبیه بهشت با عظمت بوداها قدم می‌‌‌‏گذارند…

نمایش « شن‌‌‌‏یون » سوم تا هفتم ژانویه ۲۰۱۸، در Four Seasons Centre for the Performing Arts در تورنتو به نمایش درمی‌‌‌‌‌‌‌‏آید.

شن یون علاوه بر تورنتو در شهر‌‏های ونکوور، کبک، مونترال، کیچنر، میسی ساگا و همیلتون به اجرای نمایش خواهد پرداخت.

علاقمندان به تماشای این نمایش بزرگ بی‌‌‌‌‌‏نظیر می‌‌‌‌‌‏توانند برای تهیه بلیط و دریافت اطلاعات بیشتر به وب‌‌‌‌‌‏سایت شن یون مراجعه کنند :

http ://www.shenyunperformingarts.org

مطالب دیگر :

خواننده اپرا : موسیقی شن یون حیرت‌‏آور است

آغاز تور جهانی بی‌‏نظیر رقص و موسیقی شن‌‌‌‌‌‌‏یون

کارگردان فیلم : نمایش بی‌‌‌‏نظیر شن یون، راهی به سوی دستیابی به صلح روی زمین