جامعه, چین, دموکراسی و حقوق بشر

گزارش اختصاصی اپک تایمز : رژیم چین ۱۶۰۰ سانسورگر را برای سرکوب اطلاعات درباره کورنا ویروس مستقر می‌کند

پکن، چین (Kevin Frayer/Getty Images)

 

طبق اسناد به دست آمده توسط رسانه اپک تایمز، اداره تبلیغات در استان هوبی بیش از ۱۶۰۰ سانسورگر را برای جستجو در اینترنت و سانسور اطلاعات « حساس » مربوط به شیوع کروناویروس، بکار گمارده است .

گزارشات داخلی اپک تایمز، مورخ ۱۵ فوریه، جزئیات تلاش‌‏های این اداره برای اعمال اقدامات سانسور را شرح داده است. این گزارش پس از سخنرانی ویدئویی دهم فوریه شی جین پینگ، رهبر چین برای « پاسخگویان خط مقدم » شیوع کروناویروس در ووهان، پایتخت هوبی، جایی که ویروس برای اولین بار آغاز شد، تهیه شده است.

افشاگری‌‏ها در حالی صورت می‌‏گیرد که رژیم چین گردش اطلاعات درباره رشد شیوع ویروس را کنترل می‌‏کند، چراکه شهروندان به طور فزاینده‌‏ای به اینترنت روی آورده‌‏اند تا ناامیدی خود را از واکنش مقامات اعلام کنند، یا آنچه را که در این زمینه اتفاق می‌‏افتد را مستند کنند.

در پی گسترش این بیماری، روزانه فهرستی رسمی و در حال افزایش از تعداد مبتلایان و مرگ و میرها از سوی این رژیم اعلام شده است. با این حال کارشناسان و مفسران معتقدند که تعداد واقعی مبتلایان به دلیل کمبود گزارشات، کمبود کیت‌‏های تست و تختخواب‌‏های بیمارستانی بسیار بیشتر است، به این معنی که بسیاری از افراد شناسایی نشده‌‏اند.

۱۶۰۰ سانسورگر مستقر شده است

براساس این سند، این اداره بیش از ۱۶۰۰ سانسورگرمعروف به ارتش پنجاه ساله در چین را استخدام کرده تا اظهارات بیان شده در اینترنت را بطور مداوم و بیست و چهارساعته تعدیل کنند.

به گفته این سند، ماموران سانسور، از طریق غربالگری تکنولوژیک و دستی، بیش از ۶۰۰ هزار پست آنلاین با « اطلاعات حساس یا مضر » را به صورت آنلاین شناسایی کرده بودند.

گفته می‌‏شود که رویکرد آنها « دفع به موقع شایعات آنلاین » و « ایجاد ضربات قدرتمند به صورت آفلاین » بوده است.

از ۱۴ فوریه ، سانسورگرهای آنلاین ۵۴ هزار به اصطلاح « شایعه » از این دست را حذف کرده و در پیج های اینفلوئنسرها نزدیک به چهارصد مقاله تفسیری برای شکل دادن به اتفاقات و مخالفت با افکار عمومی منفی نوشته‌‏اند.

طبق اظهارات این سند، اقدامات تبلیغاتی رژیم باید به سمت پیشبرد اهداف و نتایج دلخواه دولت در رابطه با کنترل شیوع بیماری باشد.

پستهای سوگواری برای دکتر افشاگر، « لی ونگ لیانگ »، که در ماه دسامبر درباره ویروس کرونا هشدار داده بود و بر اثر این بیماری درگذشت، ساعاتی پس از انتشار خبر درگذشت وی، به سرعت از اینترنت ناپدید شد.

« من آزادی بیان می خواهم » نیز عبارتی بود که پس از مرگ وی در رسانه های اجتماعی چین گسترش پیدا کرد و آن هم به سرعت پاک شد.

فانگ بین و چن چیوشی، دو روزنامه نگار شهروند ووهان نیز به تازگی پس از ارسال ویدئوهای حقیقی بصورت آنلاین که شدت شیوع بیماری را نشان می‌‏داد، ناپدید شدند.

از ۱۱ فوریه، بیش از ۲۵۰۰ نفر طومار مشترک آنلاینی به منظور ابراز خشم از مرگ لی و انتقاد از دولت برای سرکوب آزادی بیان در هنگام شیوع این بیماری امضا کردند. به تبع آن پلیس محلی چند نفر از امضا کنندگان را احضار کرد و دست کم یک نفر نیز بازداشت شد.

اخراج گزارشگران محلی

براساس این گزارش فاش شده، دست کم شصت خبرنگار از ۳۳ آژانس خبری خارج از کشور، پس از آغاز شیوع کروناویروس، در اوایل سال جاری به ووهان آمدند. با این حال، دست کم ۴۷ نفر از آنان از طریق بخش « ارتباط و متقاعدسازی » این اداره موافقت کردند که این شهر را ترک کنند.

از شامگاه ۱۴ فوریه، تنها پنج رسانه غیرچینی در هوبی گزارش خبری تهیه کردند.

در همین حال، اداره تبلیغات از ۴ فوریه ، بیش از سیصد خبرنگار از رسانه های دولتی را برای گزارش دهی مثبت به هوبی فرستاده است.

طبق اظهارات این سند، اداره مذکور برای « هدایت رسانه‌‏های خارج از کشور برای دریافت گزارش عینی در مورد اطلاعات شیوع بیماری »، بخش زبانهای بین المللی را راه اندازی کرده و ۲۰۰ برنامه درباره شیوع بیماری کروناویروس را به هفت زبان منتشر کرده است.

به گزارش رسانه های محلی، در ۱۴ ژانویه، گروهی از خبرنگاران از دست کم  چهار رسانه هنگ کنگ، پس از تلاش برای مصاحبه با بیماران، به ایستگاه پلیسی واقع در بیمارستانی در ووهان منتقل شدند.

پلیس وسایل آنها را جستجو کرد و از آنها خواست که فیلم‌‏های گرفته شده در اطراف بیمارستان را حذف کنند. آنها پس از یک ساعت و نیم بازجویی آزاد شدند.

فراتر از سانسور

رژیم چین سرکوب اطلاعات درباره ویروس کرونا را در اولویت برنامه‌‏های خود قرار داده است.

در جلسه سوم فوریه کمیته دائمی دفتر سیاسی حزب کمونیست چین، مقام ارشد جلسه از مقامات خواست تا « کنترل اینترنت و رسانه‌‏ها را تقویت کنند. »

این موضوع باعث شده تا مقامات محلی مردم را برای « انتشار شایعات » در اینترنت درباره شیوع این بیماری تحت سرکوب قرار دهند.

رسانه های دولتی چین به مردم هشدار داده اند که « اطلاعات جعلی » درباره ویروس کرونا منتشر نکنند و قوانین جزایی چین را نقض نکنند.

در این قانون آمده است : هرکسی که در رخداد اپیدمی، فاجعه‌‏ها یا فعالیتهای پلیس اطلاعات جعلی ایجاد کرده و آن را پخش کند می‌‏تواند به سه تا هفت سال زندان محکوم شود.

مدافعان حقوق بشر چینی غیر انتفاعی مستقر در واشنگتن، ۲۵۴ مورد دستگیری بین ۲۲ ژانویه و ۲۸ ژانویه را مستند کردند که در آن شهروندان چینی به جرم « شایعه پراکنی » در ارتباط با به ویروس کرونا مجازات شدند. اشکال مجازات شامل جریمه، هشدارهای کلامی و اعترافات اجباری بوده است.

در فهرستی از ۱۶۷ پرونده افراد مجازات شده برای انتشار شایعه که وب سایت « چاینا دیجیتال تایمز » مستقر در ایالات متحده آن را منتشر کرده است، اکثر « جرائم » شامل پستهایی درباره موارد تأیید شده یا مشکوک در شهر یا محله‌‏شان و برخی شامل تعداد مرگ و میر بوده است.

برای مثال، مردی در شهر بائودینگ، استان هوبی، در وبلاگ خود نوشت : « مقامات تعداد واقعی بیماران آلوده را آشکار نکرده‌‏اند. شنیده‌‏ام که در روستایی در حدود ۲۰ کیلومتری ما، تعداد موارد تایید شده در ۲۶ ژانویه شش نفر بوده؛ همه برای قرنطینه به بیمارستان اعزام شدند؛ اما من هیچ گزارش رسمی ندیده‌‏ام که شامل این شش مورد باشد. »

وی برای این پست پنج روز بازداشت اداری شد. منظور از بازداشت اداری، دستگیری و بازداشت فرد بدون محاکمه است.

مطالب دیگر :

تاکنون چه تعداد از مردم در اپیدمی ویروس کرونا درگذشته‌اند؟

دیدگاه : چین کمونیستی باز هم ایالات متحده را در مسئلۀ اپیدمی ویروس کرونا مقصر می‌داند

شباهت بیمارستان ویژه ویروس کرونا در چین با زندان

15585

آخرین اخبار دنیا بدون سانسور خبری را در ایمیل خود دریافت کنید!

اپک تایمز رسانه ای فعال به ۲۱ زبان در ۳۵ کشور

15856