روانشناسی

چطور به کودکانمان انگیزه تلاش بیشتری بدهیم؟

(pexels.com)

چنانچه مایل هستید کودکانتان اهداف خودشان را در زندگی با جدیدیت دنبال کنند، باید به آنها بیاموزید شیوه یادگیری عمیق، حساب شده و هدف‏مند‏ی داشته باشند؛ اما یادگیری عمیق و هدفمند چیست و چگونه این امر میسر است؟

یادگیری عمیق و حساب شده، در واقع نوعی از یادگیری است که بر ۴ اصل استوار است : روی نقاط ضعف کار کردن، تمرکز کامل بر روی کار داشتن، بازخورد دریافت کردن و تکرار کردن تمرین مورد یادگیری تا زمانی که بر آن مسلط بشویم.

چگونه انگیزه تلاش و یادگیری هدفمند و حساب شده و عمیق برای بچه ها فراهم آوریم؟

– انتظار داشتن و پذیرفتن شکست ها؛ افراد مشهور معمولا در مورد شکست‏های خود به عنوان یک مساله طبیعی در فرایند یادگیری و پیشرفت‏شان سخن می‏گویند. آنها گفته‏اند که بارها تا قبل از پیروزی، شکست را تجربه کرده اند؛ از این رو شکست‏ها را به عنوان بخشی از مسیر رسیدن به هدف و یادگیری عمیق می‏دانند.

– بردباری داشتن در مقابل احساس شکست و ناکامی و گیج شدن‏ها؛ وقتی از یک دانش آموز خواسته شد تا داستان زندگیش را از زمانی که فقیر بود و یاگیری در مدرسه ابتدایی برایش سخت بود تا زمانی که از دانشگاه توانست فارغ التحصیل شود را بازگو کند، وی گفت که شما ممکن است بارها شکست را تجربه کنید، همچنان که روی نقاط ضعف خود کار می‏کنید. چیزی که می‏تواند برای‏تان سخت و مشکل باشد؛ اما این نشان می‏دهد شما در حال افزایش و توسعه محدوده فعالیت خود هستید و رشد می‏کنید.

بجای اینکه به خود بگویید ممکن است این ناکامی نشانه تسلیم شدن و رها کردن آن کار باشد، برعکس می‏گویید این زمانی است که باید جلو رفت. مردم می‏توانند در مقابل ناکامی‏ها بیشتر و بیشتر صبور و بردبار باشند و تمرین بیشتری کنند.

– در مورد باور خود نسبت به استعداد از خود سوال کنید؛ یک هنرپیشه، یک ورزشکار قهرمان، یا یک موزیسین، از میزان تمریناتی که داشته است تا توانسته در رسیدن به هدفش موفق شود صحبت می‏کند، نه اینکه چقدر استعداد آن کار را داشته است.

مردم به اشتباه فکر می‏کنند که استعداد داشتن یکی از مهمترین عوامل موفقیت آنان است به این دلیل که آنان روی زمان و تعداد دفعات تمرین توجه نمی‏کنند. مثلا یک هنرپیشه، روزها وقت صرف می‏کند تا متون لازم را از بر کند یا یک شناگر، ماه‎ها صرف می‏کند تا بتواند شنای پروانه را بخوبی انجام دهد…

پژوهشگران در بررسی‏ای که بر روی نوجوانان دانش آموز انجام شده بود دریافته‏اند نقل قول‏هایی که از دانش آموزان بدون نام بود بیان گر میزان تمرینات و ترجیحاتشان در مسیر موفقیت بود؛ به عنوان مثال یکی از آنان نوشته بود : « من قبلا فکر می‏کردم بچه‏هایی که بهتر در درس‏ها عمل کردند از من باهوش‏تر بودند ولی بعد از مدت کوتاهی دریافتم که آنها فقط تمریناتشان را عمیق‏تر انجام داده‏اند و منهم فقط با همین تلاش می‏توانم به همان موفقیت برسم همچنانکه با مشکلات زیادی ممکن است مواجه ‏شوم. فقط کافی است تلاش و تمرین بیشتر و عمیق‏تر داشته باشم و بعد از آن می‏توانم تکالیفم را انجام دهم و قادر باشم به سوالات همانند سایرین جواب بدهم. »

به منظور تاثیر گذاری بیشتر روی کودکان می‏توانید به آنها بگویید که خود شما تا چه اندازه برای رسیدن به اهدافتان وقت و تلاش صرف کردید و چگونه از شکست‏هایتان درس گرفتید و چگونه در برابر ناکامی‏ها بردباری کرده‏اید. به بچه‏ها یادآوری کنید که تا چه اندازه ستاره‏های محبوبشان، قهرمانان ورزشی یا ستاره‏های موسیقی تا چه حد تلاش و تمرین کرده‏اند و روی بازخوردهایی که از مربی‏هایشان گرفته‏اند کار کرده‏اند.

براساس یک پژوهشی که در مورد « یادگیری عمیق » انجام شده است، در کنار ذکر همه موارد گفته شده در بالا، ذکر شده است که این خوب است به بچه ها یادآوری کنیم که تلاش‏ تا چه اندازه می‏تواند آنان را به اهداف دلپذیر و مورد علاقه‏شان در آینده نزدیک کند و موجب خوشایندی آنان در آینده شود. البته این روش بیشتر برای بچه‏های بزرگتر و بالاتر از پیش دبستانی می‏تواند مفید باشد که توانایی تصور کردن در مورد آینده را داشته باشند. چنانچه کودکان نتوانند درکی از آینده داشته باشند، می توانید آنها را برای ثبت نام در کلاس مورد نظر تشویق  کنید و پیشرفت یا احساس خوب در حال پیشرفت‏شان را به آنان یادآوری کنید.

15585

آخرین اخبار دنیا بدون سانسور خبری را در ایمیل خود دریافت کنید!

اپک تایمز رسانه ای فعال به ۲۱ زبان در ۳۵ کشور

15856