دانش, هوا و فضا

نخستین اَبَرماه ۲۰۲۰ و نام‌هایی که قبایل بومی آمریکایی روی ماه می‌گذاشتند

(Photo by Matt Cardy/Getty Images )

 

نخستین « اَبَر ماه » یا سوپرمون سال ۲۰۲۰ را در نهم ماه مارس می‌توان دید. اَبَرماه به زمانی گفته می‌‌‌‌‌‌‏شود که ماه بزرگ‌‌‌‌‌‌‏تر از معمول دیده می‌‌‌‌‌‌‏شود. در این حالت ماه تا حدودی به زمین نزدیک‌‌‌‌‌‌‏تر است و روشن‌‌‌‌‌‌‏تر دیده می‌شود. در این حالت، ماه می تواند تا ۱۴ درصد بزرگتر و به اندازه ۳۰ درصد درخشان تر از ماه کامل باشد.

طبق سال‌نمای قدیمی کشاورزان (Old Old Farmer’s Almanac)، که منبعی سنتی و قابل اعتماد برای پیش‌بینی آب و هوا، وضعیت سفرها، مراحل و شرایط ما ، تاریخ و زمان ماه کامل، نکات زراعی و باغبانی، طلوع و غروب خورشید است، به ماه کامل در مارس « ماهِ کِرم » می‌گویند، که اشاره دارد به اولین ظهور کرم خاکی پس از ذوب شدن برف و یخ زمستانی و فرا رسیدن فصل بهار.

در این سال‌نما، که در ابتدا توسط قبایل بومی آمریکایی به منظور کمک به پیگیری فصول استفاده می‌‌‏شد، لقب‌های مختلفی به ماه‌های کامل می‌دادند.

طبق سال‌نمای قدیمی کشاورزان، ماه گرگ به زمان زوزۀ گرگ‌ها در میانه زمستان، و ماه برفی به سنگین ترین بارش برف سال اشاره دارد. پیشینیان اعتقاد داشتند که به هنگام ماه‌گرفتگی نیز گرگ‌ها بیرون می‌آیند و زوزه ‌می‌کشند. ماه صورتی و ماه گل نیز هر کدام به رویش گل‌های بهاری اشاره دارد.

ماه توت فرنگی نشانگر برداشت توت فرنگی در همان ماه است. ماه های گوزن و ماهیان خاویاری ظهور این حیوانات را در طبیعت نشان می دهد و بنابراین زمان مناسبی برای شکار و برداشت آنها است.

ماه‌‌‏های ذرت و برداشت به مصادف شدن با اوج فصل برداشت نامگذاری شده است که در این مدت کشاورزان می‌توانند تا اواخر شب زیر نور ماه کار کنند. آخر اینکه ماه سگ آبی و ماه سرد، به آغاز زمستان و زمان مناسب برای شکار سگ آبی و استفاده از پوست گرمشان اشاره می‌کند.

ماه‌‌‏های کامل سال ۲۰۲۰

۹ مارس : ماه کِرم

۷ آوریل : ماه صورتی

۷ مه : ماه گل

۵ ژوئن : ماه توت فرنگی

۵ ژوئیه : ماه گوزن

۳ اوت : ماه ماهی خاویاری

۲ سپتامبر : ماه ذرت

۱ اکتبر : ماه برداشت

۳۱ اکتبر : ماه آبی

۳۰  نوامبر : ماه سگ آبی

۲۹ دسامبر : ماه سرد

کارشناسان گفته‌اند که سال ۲۰۲۰ دو ابرماه به ترتیب در مارس و آوریل اتفاق می‌افتد. اولین ابرماه سال ۲۰۲۰ از یک شنبه ۸ مارس آغاز، صبح روز دوشنبه ۹ مارس در آمریکای شمالی و جنوبی قابل مشاهده خواهد بود و تا عصر دهم مارس در نقاط مختلف کره زمین قابل رویت خواهد بود.

بهترین شرایط برای مشاهده یک ماه کامل در زیر آسمان تاریک و دور از نورهای شهری است. زمان‌های مناسب مشاهده برای ماه‌های کامل نیز به موقعیت جغرافیایی بستگی دارد.

مطالب دیگر :

یک دادگاه مستقل : چین هنوز در حال کشتن انسان‌ها برای برداشت اجباری اعضای بدن است

کوره‌های سوزاندن اجساد، از آلمان نازی تا چین کمونیست

15585

آخرین اخبار دنیا بدون سانسور خبری را در ایمیل خود دریافت کنید!

اپک تایمز رسانه ای فعال به ۲۱ زبان در ۳۵ کشور

15856